Espanyol a învins Osasuna, în campionatul Spaniei

26 Februarie 2017 / 15:41 158 accesări

Formaţia Espanyol a câştigat, duminică, pe teren propriu, cu Osasuna, scor 3-0, într-un meci jucat în etapa a 24-a din campionatul Spaniei.

Felipe Caicedo a deschis scorul pentru gazde în minutul 17, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Marc Navarro. Atacantul ecuadorian a fost cât pe ce să reuşească dubla în minutul 29, când a irosit o lovitură de la 11 metri. Mijlocaşul spaniol Jose Manuel Jurado a marcat pentru 2-0, în minutul 46, în urma unui şut din afara careului, iar scorul final a fost stabilit de Gerard Moreno, care l-a lobat pe Sirigu, în al doilea minut din prelungirile reprizei secunde.

Gazdele au evoluat în superioritate numerică din minutul 27, după eliminarea fundaşului dreapta Oier, la faza în care s-a acordat penalty.

În urma acestui rezultat, Espanyol a acumulat 35 de puncte şi a urcat trei poziţii în clasament, până pe 8, însă Athletic Bilbao, Celta Vigo, aflate în aceeaşi zonă a ierarhiei, nu au evoluat încă în această etapă. Osasuna rămâne pe ultimul loc, cu 10 puncte.

Espanyol: Lopez - Navarro, Duarte, D. Reyes, Caricol - Perez (J. A. Reyes 73'), Jurado (Roca 64'), Lopez, Piatti - Moreno, Caicedo (Melendo 89'). Antrenor: Quique Flores.

Osasuna: Sirigu - Oier, Garcia, Vujadinovic (Berenguer 60'), Clerc - De las Cuevas, Loe, Causic, Romero (F. Merida 64') - Kodro (U. Garcia 32'), Riviere. Antrenor: Petar Vasiljevic.