FC Farul a pierdut la limită la Berceni

Fotbal / Liga a 2-a, Seria 1, etapa a 11-a: ACS BERCENI - FC FARUL CONSTANȚA 1-0

Sport 01 Noiembrie 2015 / 18:19 1247 accesări

După trei succese consecutive, FC Farul Constanța a pierdut, surprinzător, în fieful lui ACS Berceni, scor 0-1 (E. Nicu 47), în partida disputată sâmbătă, în etapa a 11-a a Ligii a 2-a la fotbal. Meciul a început cu accidentarea lui Milea, care s-a lovit cap în cap cu un adversar și s-a ales cu o rană destul de serioasă, fiind transportat la spital, unde i s-au aplicat mai multe copci. Constănțenii au făcut o primă repriză bună și au preluat controlul după un sfert de oră de la start, creându-și numeroase ocazii de a marca. Rând pe rând, Chițu, Cristocea, Mihai Ion și Fl. Pătrașcu, ultimul trimițând în bară, au irosit șansa de a deschide scorul. Mai mult, în prelungirile primei reprize, portarul gazdelor, Stoian, a ieșit în afara careului pentru a opri un contraatac purtat de S. Chițu, a făcut henț și a fost eliminat. La reluare, în min. 47, contrar cursului jocului, gazdele au deschis scorul prin veteranul Epaminonda Nicu, a cărui lovitură de cap l-a învins pe Gudea. În superioritate numerică, FC Farul a pus presiune pe defensiva adversă, căutând egalarea, dar nu și-a mai creat oportunități importante de a înscrie. Ba chiar s-a descoperit în apărare, iar Fl. Pătrașcu a oprit un contraatac cu prețul unui fault și a văzut al doilea cartonaș galben, fiind trimis la cabine în min. 77. Finalul a mai dus un cartonaș roșu pentru constănțeni, Ad. Ionescu fiind eliminat destul de ușor, pentru fault în postură de ultim apărător, în min. 89. „În prima repriză am dominat, dar cred că jucătorii s-au văzut cu sacii în căruță la pauză, după ce gazdele au rămas în inferioritate. Această înfrângere ne trimite la cinci puncte de primul loc. În schimb, o victorie ne-ar fi urcat pe poziția secundă, dar în aceste condiții trebuie să o luăm de la capăt”, a declarat președintele grupării de pe litoral, Auraș Brașoveanu. Pentru FC Farul au evoluat următorii jucători: Gudea - Milea (5 Băjan, 76 Al. Grigoraş), Şt. Rusu (60 T. Bălan), Fl. Pătraşcu, D. Bratu, Barna - M. Ion, Ad. Ionescu, Cristocea, Nicorec - S. Chiţu.

Celelalte rezultate ale etapei: Gloria Buzău - CS Balotești 1-0, Bucovina Pojorâta - Academica Clinceni 3-4, Dacia Unirea Brăila - Dunărea 2005 Călăraşi 1-1, SC Bacău - Rapid București 0-3. Meciul Oțelul Galați - Ceahlăul Piatra Neamț se va disputa marți, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport 1). Rapid CFR Suceava a stat.

Clasament: 1. Rapid 22p (golaveraj: 16-6), 2. Suceava 19p (14-10), 3. Bacău 19p (12-12), 4. Călărași 17p (17-5), 5. Clinceni 17p (22-13), 6. FC FARUL 17p (14-10), 7. Brăila 17p (12-13), 8. Berceni 15p (13-13), 9. Buzău 10p (9-23), 10. Pojorâta 9p (15-17), 11. Balotești 9p (6-11), 12. Oțelul 7p (6-13), 13. Ceahlăul 4p (5-15).