FC Viitorul a câștigat trofeul la „Arena Cup”

Fotbal / Liga 1

Sport 24 Ianuarie 2016 / 19:37 729 accesări
La nici 19 ani, Dragoș Nedelcu a fost convocat la echipa națională a României

Aflată în cantonament în stațiunea croată Medulin, FC Viitorul a câștigat a doua ediție a turneului internațional „Arena Cup”. Echipa pregătită de Gheorghe Hagi s-a impus în finala disputată duminică în fața celor de la Lokomotiv Zagreb, locul 5 în prima ligă din Croația, cu scorul de 2-1. Constănțenii au deschis scorul în min. 11, când Fl. Tănase a finalizat o pasă perfectă primită de la Fl. Cernat. Până la pauză, gruparea de pe litoral a mai ratat trei mari ocazii, prin Fl. Cernat, în min. 19, șut blocat de portarul croat, Fl. Tănase, în min. 21, oprit de goalkeeperul advers în situație de unu la unu, și I. Hagi, lovitură de cap respinsă în corner. La reluare, Fl. Tănase a reușit să înscrie, în min. 57, dar golul a fost anulat pentru ofsaid, iar un minut mai târziu Fl. Cernat l-a pus la grea încercare pe portarul croat, cu un șut puternic. Diferența s-a mărit în min. 63, când Cr. Ganea a fost faultat în careu, iar Fl. Tănase a executat fără emoții lovitura de pedeapsă. Cu un sfert de oră înainte de final, croații au marcat prin Erdi Cekici, cu un șut superb din afara careului.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Pecanha (65 Buzbuchi) - Benzar (80 Căpuşă), Hodorogea (65 Perju, 80 Casap), Boli (80 Mitache), Nicoliţă (80 Fl. Coman) - R. Marin (46 Dr. Nedelcu), I. Filip, Vl. Achim (65 D. Dumitrescu) - I. Hagi (46 Cr. Ganea), Fl. Cernat (65 Vl. Rusu), Fl. Tănase (65 A. Chiţu).

Celelalte rezultate din meciurile de clasament de la „Arena Cup”: locurile 7-8: SV Horn - FC Koper 3-0; locurile 5-6: FK Teplice - Inter Zapresic 5-4, după lovituri de departajare (2-2 la finalul timpului regulamentar); finala mică: Slaven Belupo - Rheindorf Altach 2-0.

Elevii lui Hagi se întorc acasă luni, dar nu vor rămâne la Constanța decât două zile, urmând să plece în al doilea stagiu de pregătire din această iarnă, în Antalya, în perioada 27 ianuarie - 5 februarie.

DRAGOȘ NEDELCU, LA NAȚIONALĂ

După Alexandru Buzbuchi, Robert Hodorogea, Romario Benzar și Florin Tănase, selecționerul Anghel Iordănescu a convocat la naționala divizionară a României, care va efectua un stagiu de pregătire în Antalya, și al cincilea jucător de la FC Viitorul, Dragoș Nedelcu. „M-am bucurat când am auzit, mai ales că m-a surprins, întrucât convocările celorlalți colegi au venit mai devreme. Sunt fericit pentru prima convocare și voi vedea cum mă integrez, mai ales că sunt cel mai mic din lot. Sper să demonstrez că-mi merit locul, mă gândesc la turneul final al EURO 2016, dar sunt conștient că va fi foarte greu. Voi lua meci cu meci, în campionat, și, dacă selecționerul va apela la mine, voi fi foarte bucuros”, a declarat mijlocașul care va împlini 19 ani pe 16 februarie.

FC Viitorul joacă duminică finala la „Arena Cup”

FC Viitorul s-a calificat în finala „Arena Cup”