FC Viitorul, în finala Ligii Elitelor U19

Fotbal / Liga Elitelor Under 19, semifinale, manşa retur

Sport 20 Mai 2017 / 20:44 590 accesări
Juniorii Viitorului au rezolvat problema calificării la Satu Mare (sursa foto: Facebook)

După 3-3 în tur, pe teren propriu, formaţia FC Viitorul a obţinut în deplasare calificarea în finala Ligii Elitelor U19. Sâmbătă, la Satu Mare, în manșa retur a semifinalei competiţiei, jucătorii antrenaţi de Nicolae Roşca au câştigat întâlnirea cu echipa locală LPS. Constănțenii s-au impus cu scorul de 4-2, la pauză 1-1, prin golurile înscrise de Doru Dumitrescu, în minutul 27, Alexandru Pop, în minutul 59, Alexandru Mățan, în minutul 60 şi Denis Drăguş, în minutul 62. Gazdele au deschis scorul prin Ioan Opriş, în minutul 10, şi au marcat ultimul gol al partidei prin Denis Topan, în minutuk 67.

Au evoluat pentru FC Viitorul U19: Dur-Bozoancă - Kilyen, Băluță, Ghiță, Rusu - M. Ene (90+2 Crînganu), D. Dumitrescu (88 Iani), Drăguș (86 Manole) - Ciobanu (78 Zamfirescu), Pop (72 Mihalache), Mățan.

În finala Ligii Elitelor U19, programată la 3 iunie, FC Viitorul U19 va întâlni pe Dinamo Bucureşti U19, care a eliminat-o în penultimul act pe UTA Bătrâna Doamnă, după 1-1 - în tur, în deplasare și 6-1 - în retur, pe teren propriu.

Câștigătoarea Ligii Elitelor Under 19 va reprezenta România în UEFA Youth League.