FC Viitorul, înfrângere la Craiova

Fotbal / Liga 1, etapa a 6-a: CS U. CRAIOVA - FC VIITORUL 2-1

Sport 28 August 2016 / 20:10 803 accesări
Romario Benzar, căpitanul Viitorului, a avut un rol ofensiv în partida de la Craiova

Duminică, în etapa a șasea a Ligii 1 la fotbal, FC Viitorul a pierdut, în deplasare, partida cu CS Universitatea Craiova, scor 1-2 (Casap 61 / Bancu 46, Măzărache 58), irosind șansa de a urca pe locul al treilea în clasament.

Întâlnirea a început cu ocazia irosită de Aurelian Chițu, care a ratat deschiderea scorului în minutul 5, fiind blocat de portarul Calancea. În minutul 10, Boli a intervenit de două ori ca un adevărat portar, respingând mingea trimisă de Bancu și Acka de pe linia porții, cu piciorul. Buzbuchi a fost la post și șuturile lui Andrei Ivan, în minutul 36, și Măzărache, în minutul 36, iar Florinel Coman nu l-a putut învinge din interiorul careului pe Calancea, în minutul 43, astfel că până la pauză tabela de marcaj nu s-a modificat.

Repriza a doua a început cu golul gazdelor la prima acțiune de atac, Bancu fructificând pasa lui A. Manea, trimis în teren de antrenorul Gheorghe Mulțescu la începutul părții a doua a jocului. Defensiva Viitorului a cedat și în minutul 58, când Măzărache l-a învins pentru a doua oară pe Buzbuchi. Casap a marcat din lovitură liberă în minutul 61, reducând din diferență, însă Viitorul nu a putut egala până la final, oltenii fiind mai aproape de gol prin Bancu, în minutul 81, care a trimis mingea în bară.

Au evoluat următoarele formații - CS U. Craiova (antrenor Gheorghe Mulțescu): Calancea - Briceag, Kay, Acka, Vătăjelu (cpt.) - Zlatinski (90+1 Dumitraș), Madson - A. Ivan (46 Al. Manea), N. Rocha, Bancu - Măzărache (65 Popov); FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Hodorogea, Țîru, Boli, Cr. Ganea (30 Casap) - R. Marin, Brandan (66 Nimely), Purece (66 G. Iancu) - Benzar (cpt.), A. Chițu, Fl. Coman. Cartonașe galbene: Vătăjelu, Briceag, Madson / Țîru, Brandan, G. Iancu. Meciul a fost arbitrat la centru de Istvan Kovacs.

Fotbaliștii Viitorului au intrat pe teren cu tricouri albe pe care a fost inscripționat mesajul „Alături de tine, Dani!”, conducerea administrativă, tehnică şi jucătorii clubului constănțean fiind alături de colegul lor Dani Lopez în cumplita încercare pricinuită de pierderea tatălui.

Celelalte rezultate ale etapei - vineri: Concordia Chiajna - CSM Poli Iași 0-0, Dinamo București - Gaz Metan Mediaş 1-1 (V. Lazăr 14 / Llullaku 40); sâmbătă: ACS Poli Timișoara - CFR Cluj 1-1 (Cânu 36 / Bud 71), Pandurii Tg. Jiu - FC Steaua Bucureşti 0-1 (Boldrin 68).

Duminică seară, de la ora 21.00, va avea loc întâlnirea Astra Giurgiu - FC Voluntari (în direct la Digi Sport, Dolce Sport și Look TV), iar luni seară este programat ultimul meci al rundei, de la ora 21.00: FC Botoşani - ASA Tg. Mureş (în direct la Digi Sport, Dolce Sport și Look TV).

Clasament: 1. FC Steaua 13p (golaveraj: 8-2), 2. Dinamo 12p (11-5), 3. CS U. Craiova 12p (11-8), 4. Pandurii 9p (6-4), 5. Iași 8p (6-3), 6. Gaz Metan 8p (6-7), 7. Botoşani 7p (10-7), 8. Voluntari 7p (9-6), 9. FC VIITORUL 7p (7-8), 10. Concordia 7p (2-7), 11. Astra 4p (6-12), 12. CFR 3p (10-6), 13. ASA -6p (3-11), 14. ACS Poli -10p (7-16). CFR și ASA sunt penalizate cu câte șase puncte, iar ACS Poli, cu 14 puncte.

NICOLAE STANCIU PLEACĂ LA ANDERLECHT BRUXELLES, PENTRU 9,8 MILIOANE DE EURO

Internaţionalul român Nicolae Stanciu se va transfera de la Steaua Bucureşti la Anderlecht Bruxelles pentru suma de 9,8 milioane de euro, potrivit finanţatorului Stelei, George Becali. Astfel, mijlocaşul în vârstă de 23 de ani devine cel mai scump transfer din istoria Ligii 1. Potrivit înţelegerii dintre cele două cluburi, Steaua va primi 4 milioane de euro pe loc, 3,8 milioane după zece0 luni, iar restul de două milioane dacă Stanciu va juca cel puţin jumătate dintre meciurile lui Anderlecht în acest sezon. Stanciu a semnat un contract pe cinci ani cu echipa la care este legitimat și Alexandru Chipciu, transferat tot în această vară de la Steaua.

Nicolae Stanciu devine cel mai scump fotbalist din istoria Ligii 1, depăşindu-l pe Vlad Chiricheş, care a plecat de la Steaua la Tottenham, în 2013, pentru 9,5 milioane de euro. Topul transferurilor din Liga 1 este completat de Florin Gardoș (la Southampton, pentru 6,8 milioane de euro), Cristi Săpunaru (la Porto, pentru 6 milioane de euro), Bogdan Stancu (la Galatasaray Istanbul, pentru 5,7 milioane de euro).

Nicolae Stanciu a fost transferat la Steaua de la FC Vaslui, în 2013, pentru 700.000 de euro. Mijlocaşul ofensiv a avut 90 de apariţii şi 24 de goluri în cariera sa în tricoul formaţiei bucureştene. În acest sezon, Stanciu a jucat opt meciuri, a marcat de patru ori și a dat două pase decisive.