FC Viitorul merge mai departe în UEFA Youth League

Fotbal / Liga Campionilor pentru tineret, turul întâi, manșa retur: FC VIITORUL CONSTANȚA - FC MINSK 5-1

Sport 21 Octombrie 2015 / 22:12 2980 accesări

Penalty-ul obținut de Florinel Coman în minutul 54 a deschis drumul Viitorului spre calificare

Răzvan Marin aduce egalarea din lovitură de la 11 metri: 1-1

Bucuria golului

Șutul lui Grecu se va opri în plasa porții adverse: 2-1 pentru gazde

Florinel Coman șutează pe lângă poarta goală

Echipa de tineret a clubului FC Viitorul Constanța a obținut o splendidă calificare în turul al doilea al Ligii Campionilor rezervate jucătorilor sub 19 ani, pe traseul campioanelor naționale, după ce a trecut în primul tur de campioana Belarusului, FC Minsk, cu scorul general de 7-3. După 2-2 în tur, tinerii fotbaliști constănțeni s-au impus cu scorul de 5-1 (R. Marin 54-penalty, 86, Grecu 61, Fl. Coman 62, Cr. Ene 69 / Gromyko 29) în partida retur, desfășurată miercuri seară, la Ovidiu, pe terenul central al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”. Următoarea adversară a Viitorului va fi campioana Cehiei, FK Pribram, care i-a eliminat pe moldovenii de la Zimbru Chișinău cu scorul general de 4-1. Turul va avea loc în Cehia, pe 3 sau 4 noiembrie, returul fiind programat la Ovidiu, pe 24 sau 25 noiembrie. Dacă va trece și de Pribram, FC Viitorul va juca în barajul de calificare în optimile de finală ale competiției, pe 9 sau 10 februarie 2016, împotriva unei formații clasate pe locul 2 în grupele Ligii Campionilor pentru tineret. Adversara va fi decisă în tragerea la sorți din 14 decembrie, iar barajul se dispută în manșă unică, la Ovidiu.

La prima vedere, FC Viitorul a trecut fără probleme de FC Minsk, însă constănțenii au avut destule emoții până au trecut în turul următor. Jucătorii pregătiți de Vasile Mănăilă (antrenor) și Lucian Burchel (director tehnic) au evoluat mult sub valoarea lor în prima repriză și s-au văzut conduși la pauză cu 1-0! În repriza a doua însă, pe teren a existat o singură echipă, înlocuirea mijlocașului Nedelcu cu atacantul Grecu și, mai ales, schimbarea de atitudine fiind cauzele acestei spectaculoase reveniri a gazdelor pe tabela de scor. Ba rezultatul final putea fi mult mai mare, pentru că fotbaliștii de la Viitorul au ridicat piciorul de pe accelerație la scorul de 4-1, când oaspeții rămăsesră fără Gromyko (min. 67) și Ivanov (min. 72), care au fost eliminați.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Tordai - Căpușă, Ghiță, Kilyen, Panait - Trancă, D. Nedelcu (46 R. Grecu), R. Marin - Casap (54 Cr. Ene), Fl. Coman, Cicâldău (83 D. Dumitrescu).

„Mă bucur că am reușit să ajut echipa și să marchez. Evident, nu puteam să dau gol fără sprijinul coechipierilor și le mulțumesc. Calificarea nu a fost deloc ușoară, pentru că ne-au condus cu 2-0 la meciul tur, iar astăzi au avut 1-0 la pauză. Cred că la noi s-am resimțit emoțiile, dar ne-am făcut jocul mai bine în repriza secundă”, a spus atacantul Robert Grecu.

„Am avut un joc foarte greu în prima repriză, probabil că adversarii ne-au studiat cu atenție. În a doua repriză au intrat pe teren câțiva jucători proaspeți și au făcut diferența. În plus, am jucat cu mai multă ambiție și ne-am dăruit mai mult”, a declarat un alt atacant introdus după pauză, Cristian Ene.

„Băieții au luptat mult, au spiritul de învingători în care îi creștem de mici. S-a văzut și în seara aceasta că sunt născuți să fie campioni. Îi felicit și pe ei și pe colaboratorii mei din staff-ul tehnic. Ce le-am spus la pauză? Să fie liniștiți, să aibă răbdare și să ne facem jocul nostru obișnuit, pe care îl pregătim zi de zi. Micile detalii au făcut diferența în a doua repriză”, a afirmat antrenorul Vasile Mănăilă.