FC Viitorul s-a calificat în sferturile Cupei României Under 19

Sport 08 Decembrie 2016 / 15:24 627 accesări
Mircea Manole a marcat golul egalizator pentru FC Viitorul U19 în confruntarea cu Dinamo, într-un moment în care gazdele jucau cu un om mai puțin

Terenul sintetic din cadrul Complexului Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu a găzduit miercuri după-amiază restanţa dintre FC Viitorul şi Dinamo București, contând pentru optimile de finală ale Cupei României Under 19. Echipa constănțeană, antrenată de Nicolae Rocșca, a obținut calificarea în sferturile de finală ale competiției după executarea loviturilor de departajare, la finalul timpului regulamentar de joc scorul fiind egal, 2-2 (Cezar Mihalache 29, Mircea Manole 44 / Costinel Mihai 12, Robert Ivan 24). La loviturile de departajare, Viiitorul s-a impus cu 6-5 (au marcat: Cezar Mihalache, Adrian Vîlcea, Radu Boboc, Virgil Ghiţă, Tiberiu Căpuşă, Claudiu Zamfirescu / Bogdan Bar, Tiberiu Subţirică, Robert Ivan, Costinel Mihai, Denis Magherescu; au ratat: Mihai Ene / Andrei Ioniţă, Vlad Manta).

De remarcat faptul că din minutul 36 constănţenii au evoluat în inferioritate numerică, Romeo Bănică fiind eliminat direct, iar în minutul 82 portarul bucureştean Horia Ciobanu a apărat un penalty executat de Mihai Ene. Au evoluat pentru FC Viitorul U19: Murariu - Căpuşă, Ghiţă, Piciu, Rusu - Boboc, Vidrăsan (63 Zamfirescu), M. Ene - Mihalache, Bănică, M. Manole (78 Vîlcea).

ACADEMIA HAGI U17, ÎNCĂ O ÎNFRÂNGERE LA SHERIFF CUP 2016

Joi dimineață, echipa de juniori Under 17 a Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” a disputat al doilea meci în cadrul turneului internațional Sheriff Cup 2016 de la Tiraspol (Republica Moldova). După 0-5 cu Dynamo Kiev, jucătorii antrenați de Constantin Fălină au cedat și în duelul cu Dinamo Tbilisi, scor 0-2 (Davitashvili 35, Kvaratshelia 79), astfel că vor evolua vineri dimineață, de la ora 11.30, în finala pentru locurile 5-6, împotriva reprezentativei Under 17 a Kazahstanului. Au evoluat pentru Academia Hagi U17: Gurău - Sabangeanu, Acasandrei, Leca, Nedelea - Crînganu (69 Pitu), Călin (58 Gherghiceanu), Bandula (41 Matiș) - Halep (63 Oană), Pop, Tucaliuc.