FC Viitorul, victorioasă în fața posibilei adversare a Astrei Giurgiu

Sport 21 Iunie 2017 / 15:12 2011 accesări

Campioana României la fotbal, FC Viitorul, a disputat marți după-amiază al doilea meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire din Turcia. Adversara constănțenilor a fost FK Zira, echipă care ar putea întâlni pe Astra Giurgiu în ediția viitoare a Europa League, dacă azerii vor elimina formația luxemburgheză FC Differdange în primul tur preliminar. Întâlnirea s-a disputat la baza de pregătire folosită de constănțeni în Turcia (Fenerbahçe Topuk Yaylası Resort) și s-a încheiat cu succesul jucătorilor lui Gheorghe Hagi, scor 2-1 (0-1). Azerii au condus după prima repriză, Orhan Aliev înscriind cu un șut imparabil de la marginea careului, în minutul 5. După pauză, Viitorul a întors rezultatul grație reușitelor lui Alexandru Stoica (minutul 59, voleu spectaculos din centrarea lui Panait) și Vlad Morar (minutul 90+2, finalizare de senzație de la 18 metri). Victoria campioanei ar fi putut fi mai clară dacă portarul azer Bayramov n-ar fi apărat un penalty executat de Morar în minutul 80 și obținut de Ciobanu.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Rîmniceanu (46 Buzbuchi) - Rădoi (46 Boboc, 68 Grecu), Hodorogea (58 Nedelcu), M. Constantin (46 Boli), Vînă (46 Panait) - Roșu (46 A. Ciobanu), Mladen (46 Iacob), Ov. Herea (46 Dani Lopez, 86 Boboc) - Purece (46 Al. Stoica), Țucudean (46 Vl. Morar), Chițu (46 Cicâldău).

Reamintim că FC Viitorul a pierdut primul meci de verificare jucat în Turcia, 1-2 cu echipa azeră Inter Baku. Miercuri, delegația Viitorului are programată revenirea în România, însă vineri (23 iunie) campionii vor pleca în Slovenia, pentru al doilea stagiu de pregătire din această vară.

FC Viitorul va susține în al doilea cantonament patru meciuri de verificare, după cum urmează:

26 iunie: FC Vitorul - NK Celje (Slovenia, locul 5)

29 iunie: FC Viitorul - Dinamo Tbilisi (Georgia, locul 1)

2 iulie: FC Viitorul - FK Krasnodar (Rusia, locul 4)

5 iulie: FC Viitorul - ȚSKA Moscova (Rusia, locul 2)

Adversara din 29 iunie se poate modifica.