FCSB, misiune îndeplinită la Lucerna

Fotbal / UEFA Europa League, etapa a 2-a

Sport 28 Septembrie 2017 / 22:10 1607 accesări
Romario Benzar, fostul căpitan al Viitorului, a centrat perfect la golul victoriei

Etapa a doua a fazei grupelor din UEFA Europa League a adus mult aşteptata victorie în deplasare pentru FCSB, vicecampioana României revenind de la 0-1 în partida cu FC Lugano, disputată pe stadionul din Lucerna. În urma acestui succes, jucătorii pregătiţi de Nicolae Dică se află pe primul loc în grupa G, având trei puncte în plus faţă de Hapoel Beer-Sheva şi Viktoria Plzeň.

După ce Bottani a deschis scorul în minutul 14, Ovidiu Popescu, în minutul 36, cel care a greşit la gol, a fost aproape de egalare, dar portarul Da Costa a reţinut mingea trimisă pe poartă de mijlocaşul echipei bucureştene. FCSB a solocitat un penalty în minutul 38, atunci când Ledesma a lovit cu mâna balonul centrat de Benzar, însă arbitrul nu a arătat punctul cu var. Gazdele au fost la un pas de 2-0 până la pauză, dar Niţă a avut şansă la mingea şutată de Mariani, car a lovit bara laterală în minutul 40. Repriza a doua a început cu FCSB în atac şi Gnohéré a ameninţat poarta adversă în minutul 51, însă Da Costa a respins de sub transversală. Şi a venit minutul 58, atunci când Budescu a marcat încă un supergol, trimiţând balonul la vinclu dintr-o poziţie dificilă. Niţă a intervenit salvator în minutul 60, în faţa lui Bottani, iar în minutul 64 centrarea perfectă a lui Benzar a fost reluată în plasă de Junior Morais şi FCSB a preluat conducerea, pe care nu a mai cedat-o pînă la ultimul fluier al arbitrului.

Rezultat final: FC Lugano - FCSB 1-2 (Bottani 14 / Budescu 58, Junior Morais 64).

Au evoluat următoarele echipe - FC Lugano (antrenor Pierluigi Tami): Da Costa - D. Mihajlovic, Sulmoni, Golemic, Daprelà - Sabbatini (cpt.), Ledesma, Mariani (75 Čulina) - Črnigoj (75 Bnou-Marzouk), Gerndt, Bottani (71 Milosavljevic); FCSB (antrenor Nicolae Dică): Fl. Niță - Benzar, Planić, Bălașa, Junior Morais - Ov. Popescu (46 Man), Pintilii (cpt.) - Teixeira, Budescu (81 L. Filip), Fl. Tănase - Gnohéré (66 Fl. Coman). Cartonaşe galbene: Daprelà, Mihajlovic, Bnou-Marzouk / Pintilii. Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Ucraina, cu Serhiy Boiko la centru.

În celălalt meci din grupă desfăşurat tot joi seară, Viktoria Plzeň s-a impus, pe teren propriu, 3-1 (Boakye 30, Kopic 76, M. Bakoš 89 / Nwakaeme 69) cu Hapoel Beer-Sheva.

Clasament grupa G: 1. FCSB 6p (golaveraj: 5-1), 2. Hapoel 3p (3-4), 3. Plzeň 3p (3-4), 4. Lugano 0p (2-4).

SURPRIZE LA SALZBURG ŞI BILBAO

Celelalte rezultate ale primelor partide disputate joi seară -

GRUPA A: FC Astana - Slavia Praga 1-1 (Tomasov 42 / Tomasov 42). Clasament: 1. Slavia 4p (2-1), 2. Villarreal 3p (3-1), 3. Astana 1p (2-4), 4. Maccabi 0p (0-1).

GRUPA H: BATE Borisov - Arsenal Londra 2-4 (Ivanić 28, Gordeichuk 67 / Walcott 9, 22, Holding 25, Giroud 49-pen.), FC Köln - Steaua Roșie Belgrad 0-1 (Boakye 30). Clasament: 1. Arsenal 6p (7-3), 2. Steaua Roșie 4p (2-1), 3. BATE 1p (3-5), 4. Köln 0p (1-4).

GRUPA I: FC Salzburg - Olympique Marseille 1-0 (Dabbur 73), Konyaspor - Vitória Guimarães 2-1 (Araz 24, Milošević 48 / Hurtado 74). Clasament: 1. Salzburg 4p (2-1), 2. Konyaspor 3p (2-2), 3. Marseille 3p (1-1), 4. Guimarães 1p (2-3).

GRUPA J: Athletic Bilbao - Zoria Lugansk 0-1 (Kharatin 26), Östersunds FK - Hertha Berlin 1-0 (Nouri 22-pen.). Clasament: 1. Östersunds 6p (3-0), 2. Lugansk 3p (1-2), 3. Bilbao 1p (0-1), 4. Hertha 1p (0-1).

GRUPA K: Lazio Roma - Zulte Waregem 2-0 (Caicedo 18, Immobile 90), OGC Nisa - Vitesse Arnhem 3-0 (Plea 16, 81, Saint-Maximin 45). Clasament: 1. Nisa 6p (8-1), 2. Lazio 6p (5-2), 3. Vitesse 0p (2-6), 4. Zulte 0p (1-7).

GRUPA L: Rosenborg Trondheim - Vardar Skopje 3-1 (Bendtner 25-pen., Konradsen 56, Hedenstad 68 / Juan Felipe 90+1), Zenit Sankt Petersburg - Real Sociedad 3-1 (Rigoni 5, Kokorin 24, 60 / Llorente 41). Clasament: 1. Zenit 6p (8-1), 2. Sociedad 3p (5-3), 3. Rosenborg 3p (3-5), 4. Vardar 0p (1-8).