Sport 07 Februarie 2016 / 19:03 1943 accesări

ACS Top Volei 05 Constanța a terminat sezonul regulat cu 10 înfrângeri la zero

Extrema Anca Gîrdea (Top Volei) preia serviciul advers

Atac al centrului Ioana Bogdan (Top Volei)

Unul dintre puținele blocaje reușite de formația constănțeană

Preluare perfectă a centrului Sibel Celik (Top Volei)

Sâmbătă, în ultima etapă din sezonul regulat al Diviziei A2 la volei feminin, Seria Est, ACS Top Volei 05 Constanța a primit vizita echipei SCM Pitești, ocupanta poziției secunde în clasament, la egalitate de puncte cu liderul CSU Galați. Conform așteptărilor, formația oaspete s-a dovedit net superioară și s-a impus după numai 50 de minute de joc în meciul disputat în sala din Complexul Sportiv „Tomis“, scor 3:0 (25:7, 25:8, 25:8). Spre deosebire de dunărence, care acum două săptămâni au jucat aproape întreaga partidă de la Constanța cu formula standard de echipă, astfel că nu au cedat decât opt puncte în trei seturi, argeșencele au utilizat multe rezerve, menajând câteva jucătoare cu multe prezențe pe prima scenă a voleiului românesc, cum ar fi Cristina Zanfir, Ecaterina Ghiță și Mihaela Ilina.

Lipsită de căpitanul obișnuit al echipei, Oana Oprea, formația antrenată de Constantin și Doina Ferenți a încercat să facă față cum a putut unui adversar mult mai valoros și a reușit să acumuleze minimum șapte puncte pe set. Au jucat pentru Top Volei: Cosmina Marinescu - Anca Gîrdea, Sibel Celik, Ioana Bogdan, Simona Trifan, Tania Culică, Ioana Antonescu-libero (rezerve: Georgiana Moroianu, Elif Gafar, Ștefania Sarivan).

În aceeași etapă a 10-a, și CS SLEN 90 Medgidia a evoluat pe teren propriu, în Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei”, cedând în fața liderului CSU Galați cu scorul de 0:3 (7:25, 20:25, 14:25). Al treilea meci al etapei a fost CSM 2007 LPS Focșani - CTF Mihai I București, câștigat de gazde cu 3:0 (25:20, 25:21, 25:20). În clasamentul final din sezonul regulat, primul loc a fost ocupat de echipa din Galați, cu 24 de puncte și setaveraj 26:7, urmată de Pitești 24p (24:8), Focșani 20p (23:13), CTF Mihai I 12p (13:20), Medgidia 10p (13:21) și Constanța 0p (0:30).

Campionatul nu intră în pauză după sezonul regulat și va continua cu primul tur din play-off, programat în sistemul „cel mai bun din trei meciuri” (13, 20 și 27 februarie 2016). Împerecherile din play-off sunt Focșani - Constanța și CTF Mihai I - Medgidia, iar echipele dobrogene vor fi gazde numai la meciul 2. CSU Galați și SCM Pitești nu vor evolua în acest prim tur, fiind calificate direct în turul secund din play-off. În acest al doilea tur, programat sub formă de turneu de patru echipe, în perioada 8-10 aprilie 2016, vor juca și învingătoarele disputelor din primul tur. Primele două clasate din al doilea tur al play-off-ului, alături de formațiile care vor ocupa primele două locuri în turneul similar din Seria Vest, vor evolua în turneul final al Diviziei A2, decisiv pentru promovare și programat în perioada 6-8 mai 2016.

SLEN 90 Medgidia a „încurcat” o candidată la promovare!