Foştii juniori de la FC Farul, din nou în teren

Amintiri, amintiri

Sport 02 Septembrie 2017 / 21:10 5315 accesări
Întâlnirea dintre „Galbeni” şi „Albaştri” s-a încheiat la egalitate

Terenul sintetic al stadionului „Farul” a găzduit vineri o frumoasă reîntâlnire a foştilor juniori din grupele 1970 (antrenor regretatul Iosif Bukkosi), 1971 (antrenor Constantin Tîlvescu) şi 1972 (antrenor Constantin Mareş) de la FC Farul Constanţa. După obişnuita poză de grup a urmat o partidă disputată pe durata a două reprize a câte 20 de minute, care a fost arbitrată de Ioan Gheorghică şi care s-a încheiat la egalitate, scor 3-3, fără a fi vorba de un aranjament. „Galbenii” au condus de fiecare dată, în timp ce „Albaştrii” au căutat cu disperare egalarea. Au înscris Sunai Osman, de două ori, şi Constantin Gechereanu - pentru „Galbeni”, respectiv Gheorghe Marin, Cosmin Chirea (dintr-o lovitură de pedeapsă obţinută tot de el) şi Laurenţiu Gheorghe (cel mai frumos gol al întâlnirii, cu o execuţie în stil Rabah Madjer din finala Cupei Campionilor Europeni din 1987) - pentru „Albaştri”.

Au evoluat următoarele echipe - Galbenii: Petruţ Voicilă (autorul mai multor parade spectaculoase) - Cătălin Mirea, Radu Mitrofan (înlocuit cu Adrian Lungu), Gerson Mangri, Lucian Badea, Constantin Gechereanu, Sunai Osman, Adrian Biliboacă, Viorel Enuş (care s-a şi accidentat după ce a forţat acţiunile ofensive la începutul meciului); Albaştrii: Adrian Paraschiv - Emil Petre, Florin Sladariu, Gigi Fotu, Florentin Ruţă, Georgian Văleanu, Cosmin Chirea, Gheorghe Marin, Laurenţiu Gheorghe. Nu au putut evolua din cauza... accidentărilor Dumitru Asman, Marian Dula, Gigi Naciadis, Florin Adam, Costin Caraman, Dima Şamata şi Dănuţ Moisescu.

Repriza a treia a fost şi mai grea, fiind depănate amintiri din urmă cu 25-30 de ani, atât din meciurile de la juniori, cât şi din cele de la seniori, mulţi dintre aceşti jucători îmbrăcând tricourile formaţiilor constănţene în primele trei eşaloane ale fotbalului românesc.