Gabriela Ruse a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Poitiers

28 Octombrie 2016 / 20:54 382 accesări

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse, ocupanta locului 278 în clasamentul WTA, a pierdut, vineri, scor 1-6, 3-6, meciul cu Pauline Parmentier (Franţa, 69 WTA), disputat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Poitiers (Franţa), dotat cu premii în valoare totală de 100,000 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi 14 minute. Primul set a început cu un break din partea româncei, care a fost imediat egalată de Parmentier, sportiva franceză reuşind rebreak-ul. A fost singurul game câştigat de Gabriela Ruse în primul set, Pauline Parmentier câştigând setul, scor 6-1.

În debutul actului secund Parmentier s-a distanţat la 2-0, iar avantajul luat a fost decisiv pentru a-şi trece în cont şi setul doi. Cele două jucătoare au mers cap la cap cu serviciul până în ultimul game, când sportiva din Franţa a câştigat din nou contra serviciului, iar setul s-a încheiat cu scorul de 6-3.

În semifinalele turneului francez, Pauline Parmentier o va întâlni pe câştigătoarea partidei Ekaterina Alexandrova (Rusia, 136 WTA) - Oceane Dodin (Franţa, 83 WTA).