Gabriela Ruse și Dragoș Dima, campioni naționali la seniori în 2015

04 Octombrie 2015 / 15:14 261 accesări

Jucătorii de tenis Gabriela Ruse, de la CS Dinamo, și Dragoș Dima, de la CS Universitatea Cluj, au câștigat duminică titlul de campioni naționali la Campionatele Naționale Individuale de seniori, găzduite la Centrul Național de Tenis din București.În finala feminină, Gabriela Ruse, 18 ani, a învins-o pe Miriam Bulgaru, 17 ani (CS Olimpia București) cu 6-1, 6-3.Medalia de bronz i-a revenit Irinei Fetecău, 19 ani (CS Dinamo), care a învins-o în finala mică pe Elena Bogdna, principala favorită, cu 6-0, 6-1.În turneul masculin, Dragoș Dima, 23 ani, l-a întrecut în finală pe Vasile Antonescu, 25 ani (CS Dinamo/CS Brașov) cu 6-0, 7-5. Pe locul 3 s-a clasat Nicolae Frunză.Premierea a fost făcută de vicepreședintele FRT, Adrian Marcu, și de antrenorii federali Radu Bădin și Cătălin Micula.Pe lângă tricoul de campion (pentru locul I), medalii și cupe, ocupanții primelor trei locuri au fost recompensați de Federația Română de Tenis și cu bani: Locul 1(simplu) — 750 euro; locul 2 (simplu) — 500 euro; locul 3 (simplu) — 250 euro.