„Galacticii” merg în finala UCL

Fotbal / UEFA Champions League, semifinale, manșa retur: REAL MADRID - MANCHESTER CITY 1-0

Sport 04 Mai 2016 / 23:51 566 accesări

Real Madrid şi Atlético Madrid se vor întâlni, după doi ani, în finala Ligii Campionilor la fotbal. La 28 mai, la Milano, pe stadionul „San Siro”, cele două formaţii din capitala Spaniei vor reedita confruntarea din 24 mai 2014, de pe „Estádio da Luz” din Lisabona, când Realul s-a impus, după prelungiri, cu scorul de 4-1.
Miercuri seară, la Madrid, pe „Santiago Bernabeu”, în manşa retur a semifinalei UEFA Champions League cu Manchester City, Real a câştigat la limită, după 0-0 în tur, succes suficient pentru a face pasul în ultimul act al competiţiei. Unicul gol al meciului a fost înscris în minutul 20, atunci când mingea şutată de Bale a fost deviată de Fernando şi Hart nu a mai putut interveni. Oaspeţii au ratat egalarea în minutul 44, prin Fernandinho, al cărui şut a trimis mingea la rădăcina barei. Hart a salvat în faţa lui Modrić, în minutul 52, Bale a trimis balonul în bară transversală în minutul 63, iar în finalul partidei Kun Agüero a dat ultimele emoţii fanilor madrileni în minutul 89. „Galacticii” conduşi de pe margine de Zidane obţin astfel victoria cu scorul de 1-0 (Fernando 20-autogol) şi Madridul este în sărbătoare.
Au evoluat următoarele echipe - Real Madrid (antrenor Zinedine Zidane): Keylor Navas - Carvajal, Pepe, Sergio Ramos (cpt.), Marcelo - Modrić (88 Kovačić), Kroos, Isco (67 James Rodríguez) - Jesé (55 Lucas Vázquez), Cr. Ronaldo, Bale; Manchester City (antrenor Manuel Pellegrini): Hart - Sagna, Kompany (cpt.) (10 Mangala), Otamendi, Clichy - Fernando - Jesús Navas (69 Iheanacho), Fernandinho, Yaya Touré (61 Sterling), De Bruyne - Kun Agüero. Cartonaşe galbene: Lucas Vázquez / De Bruyne, Fernando, Otamendi. Partida a fost arbitrată la centru de slovenul Damir Skomina.

SEMIFINALELE UEFA EUROPA LEAGUE

Joi seară, de la ora 22.05, se vor disputa meciurile retur din semifinalele UEFA Europa League: FC Liverpool - Villarreal CF (în tur: 0-1; în direct la Pro TV și Dolce Sport 2) și FC Sevilla - Șahtior Donețk (în tur: 2-2; în direct la Dolce Sport 1). Finala UEL va avea loc la 18 mai, la Basel.