Galezii merg în sferturi graţie unui autogol

Fotbal / EURO 2016, optimi de finală: ŢARA GALILOR - IRLANDA DE NORD 1-0

Sport 25 Iunie 2016 / 21:32 551 accesări
Autogolul lui Gareth McAuley a făcut diferenţa în derbyul britanic din optimile EURO 2016

Prezente în premieră la un turneu final european, Ţara Galilor şi Irlanda de Nord au oferit o confruntare tipic britanică în optimea de finală disputată sâmbătă seara pe stadionul “Parc des Princes” din Paris. Fără fotbal spectacol, dar cu multă încrâncenare, aplaudată cu generozitate din tribună, întâlnirea nu s-a desfăşurat după scenariul aşteptat. Calificaţi în fazele eliminatorii din postura de câştigători de grupă, galezii nu au reuşit să-şi impună jocul în prima parte, chiar dacă golgeterul Gareth Bale şi coordonator Aaron Ramsey au arătat că sunt cu o clasă mai sus din punct de vedere tehnic faţă de ceilalţi jucători de pe teren. Mai mult, nord-irlandezii au fost primii care şi-au creat ocazii, Hennessey blocând şutul expediat de Dallas la colţul scurt, în timp ce lovitura de cap a “gigantului” Lafferty nu a nimerit poartă. De partea cealaltă, Ramsey a trimis mingea în poartă, dar golul a fost anulat corect, pentru un ofsaid evident. La reluare, galezii au pus stăpânire pe joc şi Bale a ieşit la rampă cu o execuţie excelentă din lovitură liberă, dar McGovern a reuşit să respingă. Cu un sfert de oră înainte de final, Ramsey l-a lansat pe Bale pe partea stângă, mijlocaşul pentru care Real Madrid a plătit 100 de milioane de euro a centrat în faţa porţii, iar Gareth McAuley şi-a trimis mingea în propria plasă. Eroarea fundaşului nord-irlandez a decis soarta partidei, chiar dacă în ultimele minute alb-verzii au căutat cu disperare egalarea, trimiţându-l şi pe portarul McGovern în careul advers. Galezii s-au impus cu 1-0 şi au obţinut astfel o calificare spectaculoasă în primele opt reprezentative din fotbalul european, urmând să se lupte pentru un loc în sferturi cu învingătoarea dintre Ungaria şi Belgia.

Au evoluat echipele: Ţara Galilor (selecţioner Chris Coleman): Hennessey - Chester, A. Williams, Davies, - Gunter, Allen, Ramsey, Ledley (63 J. Williams), Taylor - Bale, Vokes (55 Robson-Kanu); Irlanda de Nord (selecţioner Michael O'Neill): McGovern - Hughes, McAuley (84 Magennis), Cathcart, J. Evans - Davis, C. Evans, Norwood (79 McGinn), Ward (69 Washington), Dallas - Lafferty. Partida a fost arbitrată de englezul Martin Atkinson. Cartonaşe galbene: Taylor, Ramsey / Dallas, Davis.

În primul meci din optimi, Polonia a învins Elveţia, cu 6-5, după lovituri de departajare, la finalul timpului regulamentar, scorul fiind egal, 1-1. Sâmbătă, de la ora 22.00 (în direct la ProTV şi Dolcesport 1), se dispută partida dintre Croaţia şi Portugalia.