Germania mărşăluieşte prin Franţa, spre titlul european

Fotbal / EURO 2016, optimi de finală: GERMANIA - SLOVACIA 3-0

Sport 26 Iunie 2016 / 21:07 372 accesări
Cu un gol şi o pasă decisivă, Julian Draxler a fost duminică decisiv pentru victoria Germaniei, fiind desemnat de UEFA jucătorul meciului

Germania a fost clar echipa mai bună în partida găzduită duminică seară de Stade Pierre-Mauroy din Lille, contând pentru optimile de finală ale Campionatului European de fotbal din Franța. Încă din start, campionii mondiali au supus la o presiune continuă careul lui Kozáčik, cel mai bun jucător al Slovaciei! Portarul Viktoriei Plzeň a respins în minutul 7 lovitura de cap a lui Khedira, care se ducea sub bară, şi a intervenit senzaţional la penalty-ul executat de Özil în minutul 13 (fault Škrtel la Mario Gomez). Între aceste două faze, germanii reuşiseră să deschidă scorul, prin Boateng, care în minutul 8 a şutat superb de la 20 de metri, pe jos, iar balonul, uşor deviat de un fundaş slovac, l-a păcălit pe Kozáčik. Özil (24) a greşit ţinta cu puţin, din careu, iar singura ocazie a slovacilor a fost ratată de Kucka (41), lovitură de cap scoasă de Neuer de sub bară. Insistenţa Germaniei a fost răsplătită în minutul 43, când Draxler a pătruns îm careu pe stânga, a trimis în careul mic şi Gomez a marcat golul liniştitor, de 2-0.

Nemţii au cedat puţin iniţiativa după pauză, părând mai dornici să se menajeze pentru sfertul de finală cu Italia sau cu Spania decât să mai înscrie vreun gol. Însă, totuşi, au făcut-o, Draxler marcând în minutul 63 cu un voleu din careu, după un corner executat de Kroos şi o recentrare cu capul a lui Hummels. Până la final am mai notat performanţa lui Schweinsteiger, care a ajuns la 16 apariţii într-un turneu final european, record pentru naţionala Germaniei, şi ocazia uriaşă ratată în minutul 90+1 de Kroos, blocat de portar.

Scorul final a rămas 3-0 pentru Germania, care obţine atât calificarea în sferturi, cât şi o splendidă revanşă în faţa Slovaciei pentru acel 1-3 din amicalul de la Augsburg, de pe 29 mai. În plus, formaţia pregătită de Joachim Löw a rămas singura de la EURO 2016 care nu a primit gol!

Germania va întâlni în faza următoare a CE din Franța învingătoarea disputei Italia - Spania, programată luni, la Saint-Denis. Sfertul de finală respectiv va avea loc sâmbătă, de la ora 22.00, la Bordeaux.

Au evoluat formațiile:

GERMANIA (selecționer Joachim Löw): Neuer - Kimmich, Boateng (72 Höwedes), Hummels, Hector - Khedira (76 Schweinsteiger), Kroos - Özil, T. Müller, Draxler (72 Podolski) - M. Gomez.

SLOVACIA (selecționer Ján Kozák): Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Gyömber (84 Saláta) - Kucka, Hrošovský, Škriniar, Hamšík, Weiss (46 Greguš) - Ďuriš (64 Šesták).

Cartonaşe galbene: Kimmich (46), Hummels (67) - Škrtel (13), Kucka (90+1).

Meciul a fost arbitrat de Szymon Marciniak (Polonia).