Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro

Sport 15 August 2016 / 22:34 1333 accesări

Marian Drăgulescu a ratat medalia olimpică de bronz la sărituri

Cătălina Ponor s-a clasat pe locul 7 în finala de la bârnă

România a rămas cu patru medalii olimpice cucerite la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro după zece zile de întreceri. Luni seară, în întrecerile de gimnastică, finalele pe aparate, sportivii noştri nu au reuşit o clasare pe podium. Marian Drăgulescu a ratat medalia de bronz la sărituri, ocupând locul 4, având acelaşi punctaj, 15,449, cu medaliatul cu bronz, japonezul Kenzo Shirai, care a fost notat mai bine la capitolul execuţie, având o dificultate mai mare. Drăgulescu a primit 15,266 la prima săritură şi 15,633, la a doua. Campion olimpic a devenit nord-coreeanul Ri Se-gwang, cu 15,691, secondat de rusul Denis Ablyazin, cu 15,516.

Iar Cătălina Ponor, sportivă legitimată la CS Farul Constanţa, a ocupat doar locul 7 în finala de la bârnă, cu 14,000. Medalia de aur a revenit, surprinzător, olandezei Sanne Wevers, cu 15,466, urmată de americancele Laurie Hernandez, cu 15,333, şi Simone Biles, cu 14,733.

Tot luni, în calificările probei de triplusalt, atletul Marian Oprea a avut o evoluţie sub aşteptări, după ce a călcat pragul la toate cele trei încercări. Oprea a declarat, după ce a ratat săriturile, că nu ar fi făcut deplasarea la Rio dacă i-ar fi trecut „prin cap” că nu ar face faţă la Jocurile Olimpice.

De remarcat faptul că Ponor, Drăgulescu şi Oprea au fost medaliaţi olimpici în urmă cu 12 ani, la Atena. O tempora!

Şi rezultatele sportivilor români de duminică, din ziua a noua, au fost departe de speranţele noastre. Atleta Paula Todoran s-a clasat pe locul 101 în proba de maraton, iar Daniela Cîrlan a abandonat înainte de jumătatea cursei. Şi în noaptea de duminică spre luni handbalistele tricolore au ratat calificarea în sferturile de finală, în timp ce halterofila Andreea Aanei, la categoria +75 kg, a ocupat locul 8, cu un total de 265 kg (120 kg la stilul „smuls” şi 145 la stilul „aruncat”).