„Gladiatorii“ de la Athletic Constanța, lideri în Liga 1 de baschet masculin

După a patra victorie în tot atâtea etape

Sport 12 Noiembrie 2017 / 17:26 2511 accesări
Baschet Club Athletic Constanța conduce autoritar în clasamentul Grupei a 4-a

Duminică, la Iași, Baschet Club Athletic Constanța a obținut încă un succes în Liga 1 de baschet masculin, al patrulea în tot atâtea etape. Baschetbaliștii pregătiți de Alexandru Olteanu și Bogdan Ivanovici au câștigat cu 99-64 (61-40) partida cu Politehnica II Iași, scorul pe sferturi fiind 34-19, 27-21, 25-12 și 13-12. Doar un punct le-a mai lipsit constănțenilor pentru a atinge borna psihologică de 100 de puncte marcate!

Punctele echipei constănțene au fost realizate de Jeremi Booth 22 (4x3), Bogdan Călin 19, Sergiu Ursu 12, Mario Takacs-Sixt 11 (3x3), Marius Deconescu 10 (1x3), Adrian Trandafir 7 (1x3), Alexandru Liță 6, Alexandru Unitu 6, Cătălin Miloș 4 și Andrei Șerban 2. Au mai jucat Andrei Oprean și Marius Bursuc.

„Ne întoarcem din Copou cu încă o victorie în Liga 1. Al patrulea meci - a patra victorie! Cu un joc colectiv foarte bun și o ofensivă pe măsură, conduceam la pauză cu 61-40. Revenim la Constanța și ne pregătim pentru următoarea deplasare, la Galați, unde vom întâlni satelitul echipei Phoenix Galați! Vreau să rămânem modești. Băieții știu că mai avem mult de muncă. Team is everything!”, a declarat Andrei Talpeș, team-manager la BC Athletic.

Celelalte două meciuri din etapa a 4-a a Grupei a 4-a sunt CN „Aurel Vlaicu” București - BCM U FC Argeș II Pitești (duminică, ora 17.00) și Rapid București - Phoenix II Galați (luni, ora 15.30).

Meciuri amânate din primele două etape: BCM U FC Argeș II Pitești - Phoenix II Galați (restanță din etapa a doua, 13 noiembrie, ora 12.00); Phoenix II Galați - Politehnica II Iași (restanță din prima etapă, 18 noiembrie, ora 14.00); Rapid București - Politehnica II Iași (restanță din etapa a doua, 20 noiembrie).

În clasament conduce BC Athletic Constanța, cu 8 puncte din 4 jocuri, maximum posibil, urmată de CN „Aurel Vlaicu” București 5p/3j, BCM U FC Argeș II Pitești 3p/2j, Rapid București 2p/2j, Politehnica II Iași 2p/2j și Phoenix II Galați 1p/1j.