Halep, Cîrstea, Ţig şi Begu, victorii la Madrid

Sport 01 Mai 2016 / 22:55 872 accesări
Simona Halep a avansat fără probleme în turul secund al turneului de la Madrid

Duminică, în primul tur al turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid, turneu care se desfăşoară pe zgură şi este dotat cu premii în valoare totală de 4.771.360 de euro, patru dintre cele cinci tenismene din România au obţinut calificarea în turul secund. Constănţeanca Simona Halep (locul 7 WTA) nu a avut probleme în primul tur şi a eliminat-o pe japoneza Misaki Doi (45 WTA), scor 6-0, 6-3, primul set durând doar 23 de minute. În turul următor, Halep o va avea adversară pe Karin Knapp (Italia, 72 WTA). În urmă cu doi ani, Halep a disputat finala la Madrid, pe care a pierdut-o în fața rusoaicei Mariei Șarapova.

Sorana Cîrstea (131 WTA) a reuşit o spectaculoasă victorie în confruntarea cu Jelena Jankovic (Serbia, 23 WTA), fostul lider mondial fiind depăşitdupă o oră și 20 de minute de joc, scor 6-4, 6-3. În turul următor Cîrstea o va întâlni pe Danka Kovinic (Muntenegru, 47 WTA), o jucătoarea în vîrstă de 21 de ani care a învins-o, surprinzător, în primul tur, pe Roberta Vinci (8 WTA), scor 6-4, 6-2, după 90 de minute de joc.

Calificată pentru prima oară în carieră pe tabloul principal al unui turneu de categorie Premier 5, Patricia Maria Ţig (134 WTA) a trecut de rusoaica Daria Kasatkina (32 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-2, după două ore şi 14 minute de joc, şi a produs prima mare surpriză a turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid. În turul secund, Ţig, jucătoare în vârstă de 21 de ani, o va înfrunta pe Sloane Stephens (SUA, 21 WTA).

Şi Irina Begu (35 WTA) s-a calificat în turul al doilea la Madrid, după ce a dispus, duminică seară, în trei seturi, scor 6-4, 3-6, 6-4, de Eugenie Bouchard (Canada, 46 WTA), după două ore şi 32 de minute. În turul următor, Begu o va întâlni pe Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA).

Calificarea în turul secund la Madrid este recompensată cu 65 de puncte WTA şi un cec în valoare de 28.220 de euro.

În schimb, Monica Niculescu (31 WTA) a fost eliminată, surprinzător, în primul tur, cedând în două seturi, scor 5-7, 1-6, după o oră şi 37 de minute de joc, în duelul cu Louisa Chirico (SUA, 133 WTA), o jucătoare venită din calificări. Pentru prezenţa pe tabloul principal la Madrid, Niculescu va primi 10 puncte WTA şi un cec în valoare de 13.250 euro.

Câştigătoarea trofeului Mutua Open de la Madrid va primi 1.000 de puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 912.900 de euro.