Halep, încă o înfrângere în fața Mariei Şarapova

La Turneul Campioanelor de la Singapore

Sport 27 Octombrie 2015 / 16:10 861 accesări

Jucătoarea constănțeană de tenis Simona Halep, locul 2 WTA și principala favorită la Singapore, a pierdut marţi, scor 4-6, 4-6, al doilea meci disputat în Grupa Roşie a Turneului Campioanelor, cedând în duelul cu rusoaica Maria Şarapova, locul 4 WTA și cap de serie nr. 3. Partida a durat o oră şi 54 de minute şi, la capătul ei, românca a înregistrat a şasea înfrângere din tot atâtea meciuri disputate cu Şarapova. Primul set a fost echilibrat, însă de la 4-4 Șarapova a punctat decisiv. În setul secund, Halep a revenit spectaculos, de la 1-5 la 4-5, dar tot Șarapova a avut ultimul cuvânt. Tot marţi, italianca Flavia Pennetta, locul 8 WTA și cap de serie nr. 7, a învins-o, cu scorul de 7-6 (5), 6-4, pe poloneza Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA și a cincea favorită a competiției. În prima etapă din Grupa Roşie, Halep a trecut de Pennetta, scor 6-0, 6-3, iar Şarapova a învins-o pe Radwanska, scor 4-6, 6-3, 6-4. În urma acestor rezultate, Şarapova conduce Grupa Ruşie, cu două victorii (setaveraj: 4-1), urmată de Halep și Pennetta, câte o victorie (2-2), şi Radwanska, fără victorie (1-4). Ultimele meciuri din această grupă vor avea loc joi: Halep - Radwanska şi Şarapova - Pennetta.

În Grupa Albă, în prima etapă s-au înregistrat următoarele rezultate: Angelique Kerber (Germania, 7 WTA) - Petra Kvitova (Cehia, 5 WTA) 6-2, 7-6 (7/3) și Garbine Muguruza (Spania, 3 WTA şi cap de serie nr. 2) - Lucie Safarova (Cehia, 9 WTA) 6-3, 7-6 (7/4). Miercuri sunt programate întâlnirile Muguruza - Kerber și Kvitova - Safarova.