Halep, învinsă din nou de Kerber

Tenis de câmp / Turneul Campioanelor

Sport 25 Octombrie 2016 / 17:34 683 accesări
Simona Halep nu a rezistat în duelul cu liderul WTA, Angelique Kerber

Tenismena constănțeană Simona Halep, locul 4 WTA a ratat șansa de a-și asigura calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor de la Singapore, fiind învinsă, marți, de liderul clasamentului mondial, germanca Angelique Kerber, în al doilea meci din Grupa Roșie, cu scorul de 6-4, 6-2, după o oră și 23 de minute de joc. Sportiva în vârstă de 25 de ani a început slab întâlnirea, pierzându-și serviciul încă din primul game, dar a revenit și a condus cu 4-3 în primul set. Mai mult, a avut șansa de a se distanța, dar nu a fructificat-o, apoi a cedat următoarele trei game-uri și, totdată, primul set. Nici startul celui de-al doilea set nu a fost bun, iar Kerber s-a distanțat decisiv, chiar dacă Halep a forțat o răstunare spectaculoasă a situației. Partida a avut mai multe momente interesante, care au fost gustate de public. Mai întâi, constănțeanca a solicitat ajutor antrenorului australian Darren Cahill, la scorul de 5-4 în favoarea lui Kerber, în primul set, dar nici măcar indicațiile acestuia nu au schimbat soarta întâlnirii. În setul secund, la scorul de 5-1 pentru germancă și 30-30, Halep a servit puternic, și-a adjudecat punctul și a plecat spre bancă, crezând că a câștigat și game-ul. A fost nevoie de intervenția arbitrului de scaun, care i-a spus că este 40-30, iar constănțeanca s-a întors pe teren și a încheiat game-ul în favoarea sa. Ultima minge a meciului a fost decisă de „hawk-eye”, Kerber cerând challenge, după ce returul lui Halep a fost considerat în teren. Imaginea oferită de tehnologia înaltă a arătat însă că mingea a fost la câțiva milimetri de tușă, iar germanca a fructificat prima ocazie de a încheia meciul. În urma acestui rezultat, bilanţul întâlnirilor directe dintre cele două a devenit egal, 4-4, dar germanca a câştigat patru dintre cele cinci partide disputate în acest an.

Învingătoare duminică, în partida de debut, în fața americancei Madison Keys, locul 7 WTA, cu scorul de 6-2, 6-4, Halep păstrează șanse de a merge în „careul de ași” al competiției, dar are nevoie de un succes în ultima partidă din grupă, programată joi, în compania slovacei Dominika Cibulkova, locul 8 WTA. În celălalt meci din Grupa Roșie disputat marți, Keys s-a impus clar în fața lui Cibulkova, cu 6-1, 6-4. În aceste condiții, pentru calificarea în semifinale se vor lupta Kerber, Heys și Halep, în timp ce Cibulkova mai are doar șanse teoretice.

În Grupa A, luni s-au disputat primele meciuri, încheiate cu următoarele rezultate: Karolina Pliskova (Cehia, locul 5 WTA) - Garbine Muguruza (Spania, locul 6 WTA) 6-2, 6-7 (4/7), 7-5 și Svetlana Kuznețova (Rusia, locul 9 WTA) - Agnieszka Radwanska (Polonia, locul 3 WTA), 7-5, 1-6, 7-5. Miercuri, de la ora 14.30 (în direct la Digi Sport 2) sunt programate meciurile: Pliskova - Kuznețova și Muguruza - Radwanska.