Halep ratează semifinalele la Wimbledon

După un meci maraton

Sport 11 Iulie 2017 / 20:55 1287 accesări
Simona Halep a câștigat primul set, însă a cedat în cele din urmă în duelul cu Johanna Konta

Mult așteptata calificare în semifinalele turneului de la Wimbledon nu a venit pentru tenismena constănțeană Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2. Marți, în sferturile de finală ale turneului londonez, Halep a cedat în duelul cu britanica Johanna Konta (7 WTA), cu scorul de 7-6 (7/2), 6-7 (5/7), 4-6, după două ore și 38 de minute de joc.

Halep a început foarte bine meciul și a condus cu 4-1, însă Konta a revenit și a restabilit egalitatea. Învingătoarea din primul set s-a decis în tie-break, iar Simona s-a impus cu 7-2, fără a oferi vreo șansă adversarei. În setul secund s-a mers cap la cap și s-a ajuns din nou în tie-break, unde istoria nu s-a repetat și Konta a depășit-o cu 7-5 pe Halep. Konta a reușit break-ul la scorul de 2-2 în setul decisiv, iar sportiva de la țărmul mării nu a putut recupera acest break, cedând cu 4-6.

Pentru prezența în sferturi, Halep va primi 430 de puncte WTA și 275.000 de lire sterline

Simona Halep nu și-a egalat cea mai bună performanță la Wimbledon, din 2014, când a ajuns în semifinale, irosind și șansa de a deveni noul lider mondial în clasamentul WTA la finalul turneului de la All England Club.

În meciul decisiv pentru calificarea în finala celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, Konta o va întâlni, joi, pe Venus Williams (SUA, 11 WTA), care a trecut în sferturi, cu scorul de 6-3, 7-5, de câștigătoarea de la Roland Garros, Jelena Ostapenko (Letonia, 13 WTA).

Într-un alt meci din sferturi, Garbine Muguruza (Spania, 15 WTA) a trecut de Svetlana Kuznetsova (Rusia, 8 WTA), scor 6-3, 6-4. Muguruza își va afla adversara din semifinale după încheierea partidei dintre Magdalena Rybarikova (Slovacia, 87 WTA) și Coco Vandeweghe (SUA, 25 WTA), întreruptă din cauza ploii la scorul de 6-3, 2-2.

NICULESCU VA LUPTA LA DUBLU PENTRU SEMIFINALE

La dublu feminin, perechea alcătuită din Monica Niculescu (România) / Hao-Ching Chan (Taiwan), cap de serie numărul 9, va juca miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la All England Club, împotriva dublul alcătuit din Catherine Bellis (SUA) şi Marketa Vondrousova (Cehia).

Turneul de la Wimbledon este programat în perioada 3-16 iulie și este dotat cu premii în valoare totală de 31,6 milioane de lire sterline.