Halep și Niculescu s-au calificat în optimile probei de dublu la turneul de la Montreal

28 Iulie 2016 / 10:50 379 accesări

Simona Halep şi Monica Niculescu au câştigat, miercuri seară, meciul cu perechea din Ucraina, Katerina Bondarenko/Olga Savchuk, scor 6-1, 6-3, în optimile turneului WTA de la Montreal, Canada, disputat pe hard şi dotat cu premii totale de 2,4 milioane de dolari.

Aflate la cel de-al doilea meci jucat împreună la dublu, Halep şi Niculescu s-au impus în doar 56 de minute.

Cele două jucătoare din România au servit excelent de-a lungul întregii confruntări şi nu au pierdut niciun game când s-au aflat la serviciu. În schimb au reuşit patru break-uri, dintre care trei în primul set, încheiat 6-1, şi încă unul în cel de-al doilea, suficient cât să se impună cu 6-3.

Pentru acest succes, perechea Halep/Niculescu şi-a asigurat un cec în valoare de 17.920 dolari și 190 puncte WTA.

În runda următoare, cea a sferturilor de finală, Simona Halep şi Monica Niculescu vor juca împotriva câştigătoarei din meciul Caroline Garcia/Kristina Mladenovic - Anna-Lena Groenfeld/Kveta Peschke (Germania/Cehia).