Handbaliştii tricolori au cedat în ultima secundă în faţa Serbiei

Handbal masculin / Preliminariile CE: ROMÂNIA - SERBIA 22-23

Sport 04 Mai 2017 / 22:15 850 accesări
Portarul Mihai Popescu a avut numeroase intervenţii salvatoare, însă nu a mai putut apăra şi ultima aruncare a sârbilor

Joi seară, la Baia Mare, în etapa a treia a preliminariilor Campionatului European de handbal masculin din 2018, formaţia României a suferit prima înfrângere în Grupa a 2-a, după ce în primele două runde a câştigat cu Belarusul (în deplasare, scor 26-23) şi cu Polonia (acasă, scor 28-23). Confruntarea cu Serbia a fost una extrem de disputată, însă handbaliştii antrenaţi de Xavier Pascual au primit gol în ultima secundă, care s-au impus astfel cu scorul de 23-22.

Meciul a început într-o notă de echilibru, dar în minutul 22, la scorul de 8-8, din cauza unor probleme la instalaţia de iluminat, partida a fost întreruptă, iar sârbii au revenit perfect în joc şi la pauză au condus cu patru goluri, 13-9. Cursa de urmărire din repriza a doua a echipei noastre a adus egalarea în minutul 43, scor 15-15, portarul Mihai Popescu reuşind mai multe parade excelente. Oaspeţii s-au desprins la două goluri, România a egalat, 18-18 în minutul 50, iar în minutul 56 Serbia conducea cu 22-20. Ghionea a egalat cu 30 de secunde înaintea finalului, însă nu am reuşit să oprim ultimul atac al sârbilor, care obţin astfel un succes extrem de important în lupta pentru calificarea la turneul final.

Golurile formaţiei noastre au fost marcate de Ghionea 8, Grigoraş 3, Mocanu 3, Onyejekwe 3, Racoţea 2, Sadoveac 2 şi Lazăr 1.

Clasament: 1. Belarus 4p (golaveraj: 91-76), 2. România 4p (76-69), 3. Serbia 4p (87-90), 4. Polonia 0p (78-97).

Tot joi, Belarus a învins Polonia, cu scorul de 32-23, la pauză 15-10.

Duminică, 7 mai, de la ora 20.00 (în direct la TVR 2), la Kragujevac, este programată întâlnirea retur dintre România şi Serbia. Tot duminică, dar de la ora 19.00, va avea loc şi partida Polonia - Belarus.

Primele două clasate se califică la EURO 2018 din Croația.