HC Dobrogea Sud a câștigat amicalele cu CSM Ploiești

Handbal masculin

Sport 17 Ianuarie 2016 / 17:45 650 accesări

Predrag Vujadinovic a fost printre cei mai buni marcatori în „dubla” cu CSM Ploiești

La 39 de ani, Branislav Angelovski a arătat o condiție fizică de invidiat

George Buricea și-a asumat rolul de lider pe teren, executând și aruncările de la 7 metri

Macedoneanul Mladen Rakcevic a hărțuit în permanență apărarea adversă

Ionuț Săulescu a fost folosit atât în faza defensivă, cât și pe atacul formației de pe litoral

Constănțenii trag tare la pregătiri cu gândul la meciul cu HC Odorhei, din sferturile Cupei României

După două săptămâni de pregătire la Constanța, formația HC Dobrogea Sud a disputat, sâmbătă și duminică, primele meciuri amicale din acest an, întâlnind, în Sala Sporturilor, pe CSM Ploiești, formație care ocupă locul 12 în clasamentul Ligii Naționale de handbal masculin. Constănțenii au câștigat ambele întâlniri, dar jocurile au fost diametral opuse. Fără patru jucători importanți, Laurențiu Toma, convocat la echipa națională pentru meciurile din preliminariile Campionatului Mondial, Dalibor Cutura, aflat cu reprezentativa Serbiei la turneul final al Campionatului European, din postura de team-manager, Dan Vasile și Alexandru Bologa, care sunt în cantonament cu echipa națională de tineret, gruparea de pe litoral a dominat clar întâlnirea de sâmbătă și s-a impus cu 35-24, după ce l-a pauză a condus cu 18-9. În schimb, duminică, oaspeții au dat o replică mult mai bună și au condus mai tot timpul pe tabelă, având un avantaj de cinci goluri la pauză, 20-15. Finalul le-a aparținut gazdelor, care au revenit și au câștigat cu 39-35.

„Au fost două meciuri utile, cu lucruri bune, dar și mai puțin bune. Echipa are potențial foarte mare, joacă din ce în ce mai bine, dar mai sunt multe de pus la punct până la meciul cu HC Odorhei, din Cupa României. Mai avem la dispoziție două săptămâni de pregătire și speră să fim într-o formă bună la primul meci oficial, care este și cel mai important pentru noi. Ne gândim la jocul de la Odorhei de când s-au tras la sorți sferturile de finală ale Cupei României”, a spus portarul și președintele formației constănțene, Ionuț Stănescu. „Suntem în plină pregătire și acest meciuri au picat foarte bine. Ne antrenăm cu gândul la meciul din Cupa României și vom merge la Odorhei doar cu gândul la victorie”, a adăugat extrema Predrag Vujadinovic. Constănțenii vor susține încă o partidă de verificare, vineri, cel mai probabil în compania celor de la Dunărea Călărași.