HC Dobrogea Sud a început campionatul cu stângul

CSU Suceava a învins câștigătoarea Supercupei României chiar la Constanța!

Sport 03 Septembrie 2017 / 15:05 1349 accesări

Antrenorul Christian Gaudin nu a găsit soluțiile necesare pentru ca handbaliștii constănțeni să învingă Suceava

Sezonul 2017-2018 din Liga Națională de handbal masculin a debutat cu o mare surpriză, care s-a produs, din păcate, chiar în Sala Sporturilor din Constanța! Cu toate că era socotită ca una dintre formațiile „accesibile” ale campionatului, atât în deplasare, cât și pe teren propriu, CSU Suceava, echipă doar cu handbaliști autohtoni în lot, a „făcut instrucție” pe Litoral cu proaspăta câștigătoare a Supercupei României (28-27 cu Dinamo București, sâmbăta trecută). Handbal Club Dobrogea Sud Constanța a evoluat sub orice critică în jocul desfășurat sâmbătă după-amiază, iar oaspeții au obținut un succes puțin scontat, cu 29-23 (15-9).

Echipa antrenată de Christian Gaudin și Marko Isakovic a condus doar cu 2-1, după care moldovenii, cu Burlacu în formă deosebită (cel mai bun marcator al partidei, cu 10 goluri), s-au distanțat implacabil pe tabela de marcaj. Cu un joc foarte lent în atac, static și previzibil, gazdele l-au făcut mare pe portarul Cristian Tcaciuc (15 intervenții), însă au avut și destul ghinion, 11 dintre șuturile constănțenilor fiind respinse de barele porții adverse! Mult mai omogenă și mai determinată, formația pregătită de Adrian Chiruț s-a apărat foarte bun, a avut și noroc în câteva momente-cheie ale întâlnirii și a plecat de pe Litoral cu trei puncte uriașe. În etapa viitoare, HC Dobrogea Sud Constanța va juca în deplasare, cu CSM București (luni 11 septembrie, ora 20.00).

Evoluția scorului: 0-1, 2-1, 2-3, 3-5, 5-9, 6-14, 7-14 (minutul 27, primul gol al gazdelor după 10 minute de ineficacitate!), 9-15 (la pauză), 9-17, 12-18, 17-22, 19-24, 19-28, 22-28, 23-29.

Au marcat pentru HCDS: Crnoglavac 7 goluri (3x7m), Cutura 4 (1x7m), Vujovic 3, Buricea 3, Markoski, Rakcevic, Moisa, Ignat, Mladenovic, Nistor.

Au marcat pentru Suceava: Burlacu 10, Tîrzioru 6, Ciubotariu 4 (1x7m), Olariu 3, Baican 3, M. Sandu, I. Tcaciuc, Cotinghiu.

Alte rezultate de sâmbătă: Potaissa Turda - Steaua București 21-22; CSM Făgăraș - Dinamo București 23-32.

Programul celorlalte partide, care vor avea loc duminică: Dunărea Călărași - Politehnica Timișoara (ora 17.00, în direct pe Digi Sport 2 și Dolce Sport 2); Minaur Baia Mare - Politehnica Iași (ora 18.00); HC Vaslui - CSM București (ora 18.30); HC Odorhei - CSM Focșani (ora 19.00).