HC Dobrogea Sud a ratat câștigarea Cupei României

Duminică, la Ploiești

Sport 14 Mai 2017 / 19:31 1027 accesări
Confruntarea dintre HC Dobrogea Sud Constanța și Dinamo București a fost una extrem de disputată

Handbal Club Dobrogea Sud Constanța a fost foarte aproape de obținerea primului trofeu din istoria clubului de la țărmul mării, însă a cedat, duminică, în ultimul act al Final Four-ului Cupei României la handbal masculin de la Ploiești. Confruntarea dintre HC Dobrogea Sud și Dinamo a fost una extrem de disputată, câștig de cauză având în final echipa bucureșteană, scor 23-21, la pauză 11-13, care a intrat astfel în posesia trofeului.

Prima repriză a fost una foarte bună pentru handbaliștii constănțeni, care au condus în permanență pe tabela de marcaj, având și șase goluri în plus în minutul 21, scor 12-6. Din păcate, în finalul reprizei, dinamoviștii au revenit și HCDS a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, 13-11. Echipa bucureșteană a egalat în minutul 47, 18-18, și s-a desprins la două goluri, 20-18, profitând de o dublă eliminare la Cutura și de lipsa de inspirație în ofensivă a jucătorilor antrenați de Aihan Omer. Cursa de urmărire a handbaliștilor constănțeni nu a fost încununată de succes, Dinamo conservând până la final avantajul grație intervențiilor portarului Grigoraș. Pentru formația constănțeană au marcat Cutura 5 goluri, Nikolic 4g, Buricea 4g, Crnoglavac 3g, Angelovski 2g, Soare 1g, Celica 1g și Nistor 1g.

HCDS și Dinamo se vor întâlni și joi, 18 mai, de la ora 18.00, la București, în meciul decisiv din semifinalele Ligii Naționale, care va stabili formația care se va califica în finala campionatului.

Sâmbătă, în prima semifinală, HC Dobrogea Sud Constanța a învins, cu scorul de 36-29, la pauză 19-16, finalista Cupei Challenge, AHC Potaissa Turda. O partidă în care jucătorii antrenaţi de Aihan Omer au controlat jocul şi au obţinut o calificare pe deplin meritată în ultimul act al competiţiei. Golurile echipei constănțene în duelul cu Potaissa au fost reușite de Toma 6, Vujadinovic 5, Cutura 4, Crnoglavac 4, Soare 4, Rohozneanu 4, Bologa 3, Buricea 2, Angelovski 2, Nikolic 1 și Rakcevic 1.

Rezultalele înregistrate în Final Four-ului Cupei României la handbal masculin de la Ploiești -

sâmbătă, în semifinale: AHC Potaissa Turda - HC Dobrogea Sud Constanța 36-29 (19-16) și CSM București - Dinamo București 25-28 (12-15)

duminică, finala mică: AHC Potaissa Turda - CSM București 29-33 (15-15)

FINALA MARE: HC Dobrogea Sud Constanța - Dinamo București 21-23 (13-11)