HC Dobrogea Sud a smuls o remiză pe teren propriu

În etapa a treia a LN de handbal masculin

Sport 17 Septembrie 2017 / 18:34 1179 accesări

HCDS nu a obținut prima victorie în Sala Sporturilor în actualul campionat

HC Dobrogea Sud Constanța și SCM Politehnica Timișoara au încheiat la egalitate, scor 20-20, întâlnirea din etapa a treia a Ligii Naționale de handbal masculin, desfășurată duminică, în Sala Sporturilor din Constanța. La pauză, oaspeții au condus cu scorul de 12-10, profitând de ineficacitatea handbaliștilor pregătiți de Christian Gaudin și Marko Isakovic, timp de 11 minute HCDS nereușind să înscrie în poarta excelentului Daskalovski. Poli a condus și cu patru goluri în prima repriză, 11-7, iar cursa de urmărire a gazdelor din partea a doua a jocului a fost una extrem de dificilă, formația timișoreană jucând foarte bine.

Constănțenii au revenit în final de la 16-19 și au egalat, Poli a preluat din nou conducerea, dar a venit golul egalizator, însă primul succes pe teren propriu din acest campionat se lasă încă așteptat pentru HCDS. A fost un meci în care echipa de la țărmul mării a ratat și patru lovituri de la 7 metri, iar timișorenii s-au menținut în atac în ultimele 45 de secunde ale partidei, forțând victoria.

Au înscris pentru HCDS: Vujovic 6 goluri, Crnoglavac 5g, Buricea 3g, Cutura 2g, Mladenovic 2g, Nikolic 1g și Nistor 1g.

În Divizia A, în prima etapă, echipele dobrogene au înregistrat următoarele rezultate: ACS Atletico Alexandria - AHC Dobrogea Sud II Constanța 32-31 (15-13) și CSM II București - CS Medgidia 27-27 (16-16).