HC Dobrogea Sud, egalată la ultima fază la Timişoara

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 14-a: POLITEHNICA TIMIŞOARA - HC DOBROGEA SUD CONSTANŢA 19-19

Sport 03 Decembrie 2016 / 19:40 984 accesări
Greşeala lui Nemanja Crnoglavac i-a costat două puncte pe constănţeni

Lider la finalul turului sezonului regulat, HC Dobrogea Sud Constanţa a remizat sâmbătă în fieful celor de la Politehnica Timişoara, în etapa a 14-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, scor 19-19. Dornici să răzbune eşecul din tur, constănţenii au început bine partida şi, după un sfert de oră, au avut un avantaj de trei goluri, 7-4. Cu veteranul Dalibor Cutura la timona, echipa pregătită de Djordje Cirkovic a controlat ostilităţile şi a intrat la cabine cu un avans de trei lungimi, 12-9. La reluare, constănţenii au irosit numeroase ocazii de a se distanţa, iar gazdele au profitat, egalând cu un sfert de oră înainte de final, 14-14. A părut să fie însă doar un “foc de paie”, după ce HC Dobrogea Sud s-a dus din nou la două goluri în faţă, cu mai puţin de cinci minute înainte de ultimul fluier. În ciuda experienţei imense, oaspeţii nu au gestionat aşa cum ar fi trebuit finalul de meci şi le-au oferit bănăţenilor şansa nesperată de a smulge un punct. Astfel, la scorul de 19-18 în favoarea lor, constănţenii au lungit atacul fără să arunce la poartă, au pierdut mingea când mai erau doar câteva secunde din timpul regulamentar de joc, iar Crnoglavac, din dorinţa de a întârzia reluarea jocului, a trecut prin faţa adversarului care se pregătea să repună. Conform noului regulament, pentru că incidentul s-a produs în ultimele 30 de secunde de joc, arbitrii i-au arătat interului sârb cartonaşele roşu şi albastru, dictând şi aruncare de la 7 metri în favoarea gazdelor. Simovic a transformat la ultima fază a întâlnirii şi HC Dobrogea a irosit ocazia de a-şi lua revanşă după înfrângerea de la Constanţa, dar şi oportunitatea de a se menţine pe prima poziţia, indiferent de rezultatul pe care-l va înregistra Dinamo Bucureşti la Satu Mare.

Pentru HC Dobrogea Sud au marcat: Cutura 6, Rakcevic 3, Nikolic 2, Angelovski 2, Vujadinovic 2, L. Toma 2, Celica 1, Crnoglavac 1.

În aceeaşi etapă s-au mai disputat: CSM Bucureşti - Dunărea Călăraşi 34-27, AHC Potaissa Turda - HC Vaslui 33-27, HC Odorhei - HC Adrian Petrea Reşiţa 26-16, CSM Făgăraş - CSU Suceava 25-28. Alte două partide sunt programate duminică: CSM Satu Mare - Dinamo Bucureşti (ora 11.00), Steaua Bucureşti - CSM Focşani (duminică, ora 16.00, TVR 1).

Clasament: 1. HC DOBROGEA SUD 34p (golaveraj: 404-342), 2. Dinamo 32p (407-361), 3. Odorhei 32p (392-357), 4. Potaissa 31p (439-390), 5. CSM Bucureşti 27p (394-351), 6. Vaslui 24p (375-390), 7. Timişoara 19p (351-343), 8. Steaua 18p (350-347), 9. Suceava 18p (383-380), 10. Călăraşi 13p (375-393), 11. Focşani 11p (322-357), 12. Reşiţa 8p (336-388), 13. Satu Mare 6p (315-375), 14. Făgăraş 6p (310-389).