HC Dobrogea Sud II a încheiat cu o victorie sezonul în eşalonul secund

Handbal masculin / Divizia A

Sport 22 Mai 2017 / 19:25 792 accesări
HC Dobrogea Sud II Constanţa a fost condusă în prima repriză la şase goluri, dar a revenit şi s-a impus fără emoţii

Sala Sporturilor din Constanța a găzduit luni ultimul meci oficial pe teren propriu din acest sezon pentru formaţia HC Dobrogea Sud II Constanța. Echipa pregătită de Aleksandr Adzic a obţinut victoria în duelul cu CSU Danubius Galați, scor 35-32, după ce la pauză a fost condusă cu 15-13. De remarcat faptul că oaspeţii au avut şase goluri avantaj în prima repriză, 15-9, dar handbaliştii constănţeni au revenit spectaculos şi au marcat de şase ori consecutiv, egalând după pauză. HC Dobrogea Sud II a preluat pentru prima oară conducerea pe tabela de marcaj în partea a doua a jocului, scor 18-17, după care nu a mai permis echipei adverse să întoarcă soarta partidei, învingând în final la trei goluri diferenţă, scor 35-32, ratând şi trei aruncări de la 7 metri în repriza secundă, prin Nistor, Subţirică şi Moisă.

Golurile echipei constănţene au fost reuşite de Subţirică 9, Andrei 8, Moisă 8, Nistor 7 (4x7m) şi Bologa 3. Portarul Dan Vasile a avut 18 intervenţii salvatoare, inclusiv două aruncări de la 7 metri în repriza a doua.

Celelalte rezultate din etapa a 25-a a Diviziei A, Seria A, penultima a campionatului: CS HC Buzău 2012 - CS Politehnica Iași 14-28 (10-19) şi Ştiinţa Municipal Bacău - CSU Târgovişte 74-27 (31-7) - scorul campionatului!!!

Clasament: 1. CS Politehnica Iași 49p, 2. HC Farul Constanța 48p, 3. Ştiinţa Municipal Bacău 42p, 4. Buzău 33p, 5. CSM II Bucureşti 28p, 6. CSU Danubius Galați 25p, 7. ACS Atletico Alexandria 24p, 8. HC Dobrogea Sud II Constanța 24p, 9. LPS Piatra Neamţ 3p, 10. CSM Botoşani 3p, 11. Târgovişte 3p.

CS Politehnica Iași a promovat direct în Liga Naţională, iar HC Farul Constanța şi Ştiinţa Municipal Bacău vor juca în barajul de menținere-promovare în Liga Națională de handbal masculin, turneul fiind programat în perioada 14-18 iunie, la Braşov.

HC Dobrogea Sud II Constanța va încheia campionatul pe locul 7 în cazul în care, în ultima etapă, Danubius Galați va învinge pe Atletico Alexandria.