HC Dobrogea Sud își păstrează fotoliul de lider

Handbal (m) / LN, etapa a 10-a: HC DOBROGEA SUD CONSTANȚA - STEAUA BUCUREȘTI 28-23

Sport 26 Octombrie 2016 / 19:45 1010 accesări

Președintele-jucător Ionuț Rudi Stănescu a contribuit din plin la victorie, cu douăsprezece intervenții salvatoare

Obiectiv îndeplinit pentru formația Handbal Club Dobrogea Sud Constanța în etapa a 10-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Confruntarea cu Steaua București, desfășurată în Sala Sporturilor din Constanța, a adus a noua victorie consecutivă pentru jucătorii antrenați de Djordje Cirkovic, echipa de la țărmul mării rezolvând problema învingătoarei în repriza a doua. Steliștii au început mai bine întâlnirea și au condus cu 5-2, dar HCD a revenit și a egalat la jumătatea primei reprize, scor 6-6, Oaspeții au trecut din nou în avantaj și abia cu două minute înaintea finalului primei părți formația constănțeană a preluat pentru prima oară conducere, scor 12-11, după o intercepție a lui George Buricea. La pauză, tabela de marcaj a arătat 13-12 în favoarea gazdelor, care au pornit în forță în repriza secundă, punctând de trei ori consecutiv. Această desprindere s-a dovedit decisivă, handbaliștii constănțeni controlând jocul până la final. Cea mai mare diferență de scor, 27-20, am notat-o spre final, după o aeriană de toată frumusețea încheiată cu golul lui Cutura. În cele din urmă, HCDS s-a impus cu scorul de 28-23, ultima reușită aparținându-i veteranului Dalibor Cutura, care a înscris cele mai multe goluri pentru echipa constănțeană în duelul cu Steaua.

Au marcat pentru HC Dobrogea Sud: Cutura 6g (2x7m), Nikolic 5 goluri, Toma 5g (1x7m), Crnoglavac 4g, Celica 3g, Angelovski 2g, Buricea 2g și Rakcevic 1g.

La victoria de miercuri au contribuit din plin și portarii Dane Sijan și Ionuț Rudi Stănescu. Sijan a avut opt intervenții salvatoare, inclusiv două aruncări de la șapte metri, în timp ce președintele-jucător Stănescu s-a aflat la locul potrivit de douăsprezece ori.

Alte rezultate din etapa a 10-a: HC Adrian Petrea Reşiţa - Potaissa Turda 23-37, CSM Făgăraş - CSM Bucureşti 15-26, CSU Suceava - CSM Satu Mare 36-21.

Partida Dunărea Călărași - CSM Focșani va avea loc joi, de la ora 16.00 (în direct la TVR 3).

Clasament: 1. HC DOBROGEA SUD 27p (golaveraj: 295-247), 2. Potaissa 22p (312-265), 3. Dinamo 22p (291-263), 4. HC Odorhei 19p (254-244), 5. Steaua 17p (278-271), 6. CSM Bucureşti 15p (276-251), 7. CSU Suceava 15p (276-261), 8. HC Vaslui 15p (246-249), 9. Poli Timişoara 11p (234-230), 10. CSM Focşani 11p (225-239), 11. Dunărea Călăraşi 9p (236-253), 12. HC Adrian Petrea Reşiţa 7p (248-285), 13. Satu Mare 3p (244-297), 14. CSM Făgăraş 3p (217-277).