HC Dobrogea Sud merge în Final Four-ul Cupei României

După victoria cu HC Odorhei

Sport 01 Februarie 2017 / 19:26 1182 accesări

Laurențiu Toma a fost principalul marcator al echipei constănțene

Handbal Club Dobrogea Sud Constanța a făcut pasul în Final Four-ul Cupei României la handbal masculin, programat în perioada 20-21 mai, la finalul confruntării cu HC Odorhei, care a avut loc miercuri seară, în Sala Sporturilor din Constanța. La finalul unei partide cu multe răsturnări de scor pe tabela de marcaj, HC Dobrogea Sud s-a impus cu scorul de 30-28, la pauză 13-12, oferind astfel suporterilor constănțeni încă un motiv de bucurie. În finalul primei reprize, HCDS a revenit de la 10-12, pentru a intra în avantaj la cabine, iar în repriza a doua echipa de la țărmul mării nu a cedat atunci când oaspeții au revenit de la 18-21 și au preluat conducerea, 22-21. Handbaliștii pregătiți de Djordje Cirkovic și Marko Sesum au preluat conducerea pe tabela de marcaj, 24-23, și s-au desprins decisiv la 29-27 în finalul partidei. A fost un joc în care constănțenii au trecut foarte bine peste momentele în care au evoluat în inferioritatea numerică, iar în ultimele minute ale meciului experiența și-a spus cuvântul.

Golurile formației constănțene au fost marcate de Toma 10, Crgnoglavac 7, Celica 6, Rakcevic 3, Cutura 2, Nikolic 1 și Buricea 1. Iar la calificarea în Final Four-ul competiției au contribuit din plin și portarii Stănescu - 14 intervenții și Sijan - 7 intervenții.