HC Dobrogea Sud, pregătită pentru reluarea Ligii Naționale

După calificarea în Final Four-ul Cupei României

Sport 02 Februarie 2017 / 14:45 619 accesări
Crgnoglavac a reușit șapte goluri pentru HC Dobrogea Sud în meciul cu HC Odorhei

Calificarea în Final Four-ul Cupei României la handbal masculin a reprezentat unul dintre obiectivele formației Handbal Club Dobrogea Sud Constanța, care a învins miercuri seară, în Sala Sporturilor din Constanța, pe HC Odorhei, cu scorul de 30-28, la pauză 13-12. A fost un duel atractiv, în care învingătoarea a fost decisă abia în ultimele minute ale partidei, handbaliștii constănțeni fiind mai concentrați în finalul jocului. „Întotdeauna ne-am bazat pe experiența noastră, una dobândită de-a lungul anilor, în meciurile grele din Liga Campionilor, care a ieșit în evidență. Practic a fost intervenția minunantă a lui Cutura care a dus la o diferență de două goluri și la o victorie lejeră”, a declarat Laurențiu Toma, autor a zece goluri în partida de miercuri. „Un meci extrem de spectaculos, în care au fost multe răsturnări de scor, dar este bine că după 60 de minute am reușit să fim în avantaj. Mulțumesc publicului, care a fost din nou alături de noi”, a spus și Ionuț Rudi Stănescu, președintele-jucător al HCDS, autor a 14 intervenții salvatoare.

În Final Four vor mai evolua echipele Potaissa Turda, 26-25, pe teren propriu, cu Politehnica Timișoara, CSM București, deținătoarea trofeului, 26-25, în deplasare, cu Dunărea Călărași, și Dinamo București, 25-18, pe teren propriu, cu Steaua București. Final Four-ul Cupei României la handbal masculin este programat în perioada 20-21 mai.

Luni seară, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport 3 și Dolce Sport 2), în Sala Sporturilor, HC Dobrogea Sud va întâlni pe CSU Suceava, în etapa a 17-a a Ligii Naționale, prima programată în acest an.