Horia Tecău rămâne pe podiumul ATP la dublu

Tenis de câmp / Circuitul ATP

Sport 29 Februarie 2016 / 15:25 778 accesări
Constănțeanul Horia Tecău și-a păstrat locul 3 în ierarhia mondială de dublu

Chiar dacă a pierdut în sferturi la Dubai, tenismanul constănțean Horia Tecău și-a păstrat locul 3 în clasamentul ATP de dublu dat publicității luni, cu 6.710 puncte. În schimb, sportivul în vârstă de 31 de ani și partenerul său, olandezul Jean-Julien Rojer, au coborât două poziții în clasamentul celor mai bune perechi din acest an, ajungând pe locul 10, cu 720p. Florin Mergea a urcat un loc în ierarhia mondială de dublu, pe locul 11, cu 4.990p. Românul și colegul său, indianul Rohan Bopanna, au coborât însă patru poziții în clasamentul celor mai bune perechi din acest an, fiind pe locul 18, cu 420p.

În clasamentul de simplu, Adrian Ungur a rămas cel mai bine clasat reprezentant al României, staționând pe locul 193, cu 274p. În schimb, Marius Copil a ieșit din Top 200 ATP, după ce a coborât șase locuri, ajungând pe 202, cu 260p, în timp ce Victor Hănescu a revenit în primii 200 de tensimeni ai lumii, avansând 14 locuri, pe 288, cu 173p. Primele trei locuri în ierarhia mondială de simplu sunt ocupate de următorii tenismeni: 1. Novak Djokovic (Serbia) 16.580p; 2. Andy Murray (Marea Britanie) 8.765p; 3. Roger Federer (Elveția) 8.295p.

CUEVAS ȘI-A APĂRAT TROFEUL LA SAO PAULO

Tenismanul uruguayan Pablo Cuevas, locul 27 ATP, a câștigat turneul ATP de la Sao Paulo (Brazilia), dotat cu premii în valoare totală de 436.220 de dolari, după ce l-a învins în finală pe spaniolul Pablo Carreno Busta, locul 67 ATP, cu scorul de 7-6 (7/4), 6-3. Uruguayanul și-a apărat astfel titlul cucerit la Sao Paulo anul trecut, când l-a învins în finală pe italianul Luca Vanni. Învingătorul va primi 77.600 de dolari și 250 de puncte, în timp ce finalistul va fi răsplătit cu 40.870 de dolari și 150 de puncte ATP. Pentru Cuevas este al doilea titlu consecutiv, după ce săptămâna precedentă s-a impus la Rio de Janeiro, iar palmaresul său cuprinde acum un total de cinci titluri ATP. Câștigătorul trofeului a urcat două poziții după acest succes în ierarhia mondială, fiind pe 25, în timp ce ibericul a reușit un salt de 14 locuri, până pe 53.