În clasamentul WTA, Halep se menţine pe locul 4

Tenis de câmp

Sport 06 Martie 2017 / 15:40 661 accesări
Cu toate că nu a jucat în ultima perioadă, Simona Halep nu a fost depășită în ierarhia WTA

Tenismena constănțeană Simona Halep se menține pe locul 4, cu 5.172 de puncte, în clasamentul WTA dat publicității luni. Irina Begu a coborât o poziţie, pe 32, cu 1.562p, Monica Niculescu a pierdut şi ea două locuri şi se află pe 45, cu 1.285p, în timp ce Sorana Cîrstea a rămas pe poziția 66, cu 882p. Patricia Ţig a intrat în Top 100 şi se află pe locul 99, cu 608p.

Top 10 WTA este neschimbat, cu americanca Serena Williams pe primul loc, cu 7.780p, urmată pe podium de germanca Angelique Kerber, cu 7.405p, și de tenismena cehă Karolina Pliskova, cu 5.640p.

La dublu, Monica Niculescu se menţine pe 20, cu 3.025p, Raluca Olaru avansează două locuri, până pe 54, cu 1.465p, Andreea Mitu coboară de pe 88 pe 90, cu 891p, iar Irina Begu a rămas pe poziția 108, cu 706p.

Podiumul clasamentului WTA la dublu este următorul: 1 (1). Bethanie Mattek-Sands (SUA) 9.955p, 2 (2). Lucie Safarova (Cehia) 8.600p, 3 (3). Caroline Garcia (Franța) și Kristina Mladenovic (Franța) 8.230p.