Încă o victimă de lux pentru echipa gazdă

Fotbal / 2017 FIFA Club World Cup

Sport 10 Decembrie 2017 / 16:19 601 accesări
Golul lui Victori Guzman a evitat loviturile de departajare în partida CF Pachuca - Wydad Casablanca

A 14-a ediție a Campionatului Mondial de fotbal al cluburilor (2017 FIFA Club World Cup) a continuat sâmbătă cu cele două partide din sferturile de finală (cum le numesc cei de la FIFA). Rezultate: CF Pachuca (Mexic) - Wydad Casablanca (Maroc) 1-0 (Guzman 111) - după prelungiri și Al-Jazira (EAU) - Urawa Red Diamonds (Japonia) 1-0 (Mabkhout 51). Deși este o echipă relativ modestă (un singur trofeu internațional, GCC Champions League în 2007 - Liga Campionilor pentru zona Golfului), campioana țării gazdă, Al-Jazira, a reușit să elimine - până acum - două campioane continentale și va întâlni, în semifinale, campioana Europei - Real Madrid. CF Pachuca a avansat cu greu în faza semifinalelor, având nevoie de prelungiri pentru a înscrie golul victoriei, într-un meci cu multe durități - opt cartonașe galbene și o eliminare, Nakach (minutul 68) de la marocani - deși mexicanii erau mari favoriți înaintea partidei.

Semifinalele competiției se vor disputa după următorul program - marți: Gremio - FC Pachuca (ora 21.00); miercuri: Al-Jazira - Real Madrid (ora 21.00). Marți este programat și meciul pentru pozițiile 5-6: Wydad Casablanca - Urawa Red Diamonds (ora 18.00).