Încă o victorie în două seturi pentru Halep la Wimbledon

Calificare în turul al treilea

Sport 05 Iulie 2017 / 22:31 2100 accesări
Simona Halep a ajuns în turul al treilea la Wimbledon

Constănţeanca Simona Halep nu a avut un meci uşor, miercuri seară, în turul al doilea al turneului de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului. Ocupanta locului secund în clasamentul WTA şi a doua favorită la câştigarea trofeului la All England Club s-a întrebuinţat serios în confruntarea cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, tenismenă aflată pe locul 96 WTA. După o oră şi 30 de minute de joc, Halep s-a impus cu scorul de 7-5, 6-3, astfel că şi-a asigurat un cec în valoare de 130.000 de lire sterline și 90 de puncte WTA prin calificarea în turul al treilea la Wimbledon.

Primul set al întâlnirii, care a durat 47 de minute de joc, a avut o evoluţie extrem de interesantă a scorului. Haddad Maia a condus cu 3-0, Halep a egalat, brazilianca s-a desprins din nou, la 5-3, dar Simona a revenit spectaculos, adjudecându-şi următoarele patru game-uri. În setul secund echilibrul s-a menţinut până la 3-3, moment în care Halep a reuşit break-ul la zero şi s-a desprins decisiv în lupta pentru câştigarea setului şi meciului, tot după o serie de patru game-uri adjudecate consecutiv.

Pentru un loc în optimile de finală, Halep o va înfrunta pe chinezoaica Shuai Peng, ocupanta poziţiei 37 în ierarhia WTA.

Tot miercuri seară, Ana Bogdan (115 WTA) a cedat în partida cu tenismena franceză Caroline Garcia (22 WTA), scor 4-6, 3-6, după o oră şi 22 de minute de joc. Pentru prezenţa în turul secund la Wimbledon, Ana Bogdan va primi un cec în valoare de 57.000 de lire sterline și 70 de puncte WTA.

Joi, tot în turul al doilea, nu mai devreme de ora 17.00, va juca şi Sorana Cîrstea (locul 62 WTA), împotriva americancei Bethanie Mattek-Sands (103 WTA).

După ce a pierdut în turul secund la simplu, Irina Begu s-a retras din turneul de dublu, astfel că nu a mai jucat împreună cu Sorana Cîrstea, miercuri seară, în primul tur.

La dublu masculin, după eliminarea perechii Horia Tecău / Jean Julien Rojer (Olanda), Marius Copil şi Fernando Verdasco (Spania) au cedat în trei seturi, scor 3-6, 4-6, 3-6, în faţa favoriţilor numărului 7, Raven Klaasen (Africa de Sud) şi Rajeev Ram (SUA), după o oră şi 17 minute de joc.

Joi, tot în primul tur la dublu masculin, vor evolua şi Florin Mergea şi Aisam Ul-Haq Qureshi (Pakistan), împotriva dublului Martin Klizan (Slovacia) / Dmitri Tursunov (Rusia).

Turneul de la Wimbledon este programat în perioada 3-16 iulie și este dotat cu premii în valoare totală de 31,6 milioane de lire sterline.

Halep a coborât pe locul 2 în clasamentul „Race to Singapore”