Încă un arbitru de fotbal bătut

Incident şi în Campionatul Judeţean

Sport 13 Mai 2014 / 00:00 3572 accesări

Aproape că nu este etapă în competiţiile organizate de Asociaţia Judeţeană de Fotbal fără ca vreun meci să nu fie întrerupt! După mult mediatizatul incident căruia i-a căzut victimă arbitrul Marian Carson, lovit de spectatori şi de jucătorii gazdelor la un joc de sâmbăta trecută din Liga a IV-a, CSO Ovidiu - CS Eforie, duminică a venit rândul unei alte partide să fie întrerupte după agresarea arbitrului. Este vorba despre Farul Tuzla - Oil Terminal 2013 Constanţa, disputată pe terenul din Eforie Sud, în etapa a 21-a din Campionatul Judeţean (Liga a V-a), Seria Est. Întâlnirea s-a... încheiat în minutul 41, la scorul de 1-0 pentru gazde, atunci când arbitrul de centru Ionel Nae a fost lovit de un jucător al oaspeţilor.

Totul se întâmpla la două minute după golul înscris de Lucian Caragicu. Mai întâi, Gino Burghiu (Oil Terminal) a primit cartonaş roşu pentru injurii la adresa unui arbitru asistent, Ionuş Erchian. A venit la faţa locului şi coechipierul lui Burghiu, Marian Lupu, care a protestat şi a primit cartonaş galben. Fiind al doilea, a fost eliminat şi Lupu, care apoi l-a lovit pe Nae cu piciorul în zona coapsei. De remarcat că Oil Terminal 2013 Constanţa a mai avut un jucător cu cartonaş roşu în această partidă, Robert Pîrvu, acordat însă după încheierea meciului, pentru injurii la adresa arbitrului! Echipa constănţeană este recidivistă, pentru că în etapa a 11-a din tur, la finalul partidei AS Bărăganu - Oil Terminal 2013 Constanţa 4-2, arbitrul Adrian Stîngă a fost salvat de jucătorii echipei gazdă în momentul în care Flueraru Mihai şi... portarul Burghiu Gino au vrut să-l lovească pe Stîngă!