Înfrângere șocantă pentru Halep

Tenis de câmp / Turneul de la Wuhan

Sport 30 Septembrie 2015 / 17:19 576 accesări

Tenismena constănțeană Simona Halep, locul 2 WTA şi principală favorită la câștigarea trofeului, a fost eliminată, miercuri, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan (China), dotat cu premii în valoare totală de 2.513.000 de dolari. Sportiva în vârstă de 24 de ani a fost învinsă de britanica Johanna Konta, locul 66 WTA, jucătoare venită din calificări, cu scorul de 6-3, 3-6, 7-5, după două ore şi 18 minute. Halep a început slab meciul, cedând fără mare luptă primul set, dar și-a revenit rapid și a egalat situația. Mai mult, a părut să o spulbere pe Konta în setul decisiv, conducând cu 5-1, însă britanica a întors incredibil și a profitat la maximum de starea de nervozitate afișată de Halep. Pentru prezența în optimi, constănțeanca va primi 26.000 de euro şi 105 puncte WTA.

BEGU ȘI NICULESCU, ÎN SFERTURI LA DUBLU

Perechea formată din Irina-Camelia Begu și Monica Niculescu s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu de la Wuhan, după ce a trecut, în optimi, de favoritele nr. 3, Caroline Garcia (Franţa) și Katarina Srebotnik (Slovenia), cu scorul de 6-2, 6-2, după o oră şi trei minute. În sferturi, cele două românce vor întâlni perechea spaniolă Garbine Muguruza și Carla Suarez Navarro, cap de serie nr. 7. Begu şi Niculescu și-au asigurat 190 de puncte WTA în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 16.425 de dolari.