Inglot şi Mergea s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Basel

26 Octombrie 2016 / 19:22 400 accesări

Dublul format din britanicul Dominic Inglot şi Florin Mergea a câştigat, miercuri, meciul cu perechea elveţiană Adrien Bossel/Henri Laaksonen, scor 7-6 (3), 6-3, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP 500 de la Basel, disputat pe hard şi dotat cu premii de 1.701.320 de euro.

Partida a durat o oră şi 17 de minute. În primul set, cele două perechi nu şi-au pierdut serviciul, astfel că s-a ajuns în tie-break, acolo unde Inglot şi Mergea s-au impus la 3. Britanicul şi Mergea şi-au păstrat serviciul şi în actul secund şi au reuşit break-ul la scorul de 3-2, iar adversarii nu au putut să recupereze deficitul.

Pentru avansarea în turneul din Elveţia, Inglot, aflat pe locul 38 în ierarhia mondială de dublu, şi Mergea, ocupantul locului 14 ATP la dublu, şi-au asigurat 90 de puncte în clasament şi un cec în valoare de 13.530 de euro.

În sferturile de finală ale competiţiei de la Basel, Inglot şi Mergea vor juca împotriva favoriţilor numărul 4, Marcel Granollers-Pujol şi Jack Sock (Spania/SUA).

În această rundă se află şi perechea formată din olandezul Jean-Julien Rojer şi Horia Tecău, care a trecut în runda inaugurală de dublul argentinian Federico Delbonis şi Guido Pella. Rojer şi Tecău vor juca împotriva câştigătorilor din partida Treat Huey/Max Mirnyi(Filipine/Belarus) - Antoine Bellier/Marco Chiudinelli (Elveţia).