Învingător la Paris, Jack Sock este ultimul calificat la Turneul Campionilor

Tenis de câmp

Sport 06 Noiembrie 2017 / 18:54 1514 accesări
Jack Sock, mândru de ciudatul trofeu destinat învingătorului de la Paris

Tenismanul american Jack Sock a câștigat duminică primul său titlu ATP de categoria Masters 1.000, învingându-l în trei seturi, 5-7, 6-4, 6-1, pe sârbul Filip Krajinovic în finala turneului de la Paris-Bercy, dotat cu premii în valoare totală de 4,273 milioane euro. Grație acestui succes, Sock (25 de ani) a obținut ultimul bilet disponibil pentru Turneul Campionilor, competiție programată în perioada 12-19 octombrie la Londra, cu participarea celor mai buni opt jucători ai sezonului.

De asemenea, Sock este primul tenisman din Statele Unite care a reușit să cucerească trofeul la Paris-Bercy, după Andre Agassi, învingător în 1999. În plus, peste șase ani trecuseră de la ultimul trofeu Masters câștigat de un american - Andy Roddick, la Miami, în 2010.

„Va fi prima mea săptămână în Top 10 și prima dată când voi juca la Turneul Campionilor. Sunt foarte emoționat și abia aștept să sărbătoresc alături de echipa mea. A fost o săptămână incredibilă, greu de descris în cuvinte, niciodată nu am avut în cap că pot merge la Turneul Campionilor. Chiar mă gândeam la vacanță... Sunt mândru de ceea ce am reușit!”, a declarat Jack Sock după finala cu Krajinovic. La rândul său, sârbul, revelația turneului de la Paris, a urcat până pe locul 33 ATP, cel mai bun din carieră pentru el.

Jack Sock a fost cap de serie numărul 16 la Paris, iar după acest triumf a urcat 13 locuri în clasament, până pe 9. Americanul, recompensat cu un cec în valoare de un milion de dolari, era obligat să câștige acest ultim turneu dinaintea Turneului Campionilor pentru a prinde ultimul loc disponibil pentru Londra, în dauna spaniolului Pablo Carreno Busta. Ceilalți jucători calificați la Turneul Campionilor sunt Rafael Nadal (Spania), Roger Federer (Elveția), Alexander Zverev (Germania), Dominic Thiem (Austria), Marin Cilic (Croația), Grigor Dimitrov (Bulgaria) și David Goffin (Belgia).