Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Istanbul

26 Aprilie 2017 / 18:28 2559 accesări

Jucătoarea de tenis Irina Begu, cap de serie numărul 3 şi locul 33 WTA, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, desfăşurat pe zgură şi dotat cu premii în valoare de 226.750 de dolari.

Begu a câştigat, în optimile de finală, în faţa belgiencei Kirsten Flipkens (locul 93 WTA), scor 6-1, 1-6, 6-3, într-o oră şi 44 de minute de joc.

De-a lungul partidei, Begu a comis opt duble greşeli, iar procentajul de reuşită la serviciu a fost de 55 la sută cu prima minge şi 48 la sută cu cea de-a doua. Românca a avut nouă şanse de break, dintre care a concretizat şapte şi şi-a cedat serviciul de cinci ori, din 11 posibilităţi de break ale adversarei.

În următoarea fază a competiţiei, Irina Begu o va întâlni pe câştigătoarea dintre Başak Eraydin (257 WTA) şi Ayla Aksu (317 WTA), ambele din Turcia.

Prezenţa în sferturile de finală ale turneului de la Istanbul este recompensată cu 60 de puncte în ierarhia mondială şi 6.175 de dolari.