Irlanda a învins Anglia în ultimul meci din etapa finală a Turneului celor 6 Națiuni

18 Martie 2017 / 21:42 466 accesări

Echipa de rugby a Irlandei a trecut de cea a Angliei cu scorul de 13-9 (10-3), sâmbătă la Dublin, în ultimul meci din etapa finală a Turneului celor 6 Națiuni, rezultat în urma căruia învinșii, care săptămâna trecută își asiguraseră câștigarea competiției, nu au izbutit să realizeze Marele Șlem.

Irlanda a avut un eseu, prin Henderson (minutul 23), transformat de Sexton, care a adus și celelalte puncte ale gazdelor, după două lovituri de pedeapsă (10, 62). Anglia a punctat după trei lovituri de pedeapsă ale lui Farrell (17, 50, 66).

Anglia nu a reușit să ajungă la 19 victorii consecutive, ceea ce ar fi însemnat un nou record mondial. Ea rămâne cu o serie de 18 victorii, performanță cu care se poate lăuda și Noua Zeelandă.

Irlanda a încheiat turneul pe locul 2 și este sigură că va fi unul dintre cei patru capi de serie la tragerea la sorți pentru Cupa Mondială 2019.

În al doilea meci din ultima etapă, Franța a învins dramatic Țara Galilor, 20-18, grație unui eseu al lui Chouly, după un final incredibil marcat de 20 de minute de prelungire, pe Stade de France. Franța a izbutit două eseuri, prin Lamerat (7), Chouly (80+20), ambele transformate de Lopez, care a punctat și după două lovituri de pedeapsă Lopez (15, 67). Punctele Țării Galilor au venit după șase lovituri de pedeapsă ale lui Halfpenny (19, 27, 39, 53, 64, 71).

"Les Bleus" încheie turneul cu trei victorii, 20-18 cu Țara Galilor, 22-16 cu Scoția și 40-18 cu Italia) și două înfrângeri (16-19 în Anglia și 9-19 în Irlanda).

În primul meci de sâmbătă, Scoția a învins fără probleme acasă Italia, lingura de lemn, scor 29-0.

Anglia a încheiat pe primul loc, cu 19 puncte, urmată, în această ordine, de trei echipe cu câte 14 puncte, Irlanda, Franța și Scoția. Țara Galilor a fost a cincea, cu 10 puncte, iar Italia a terminat ultima, cu 0 puncte.