Japonia s-a calificat la Campionatul Mondial de fotbal

Sport 01 Septembrie 2017 / 19:44 707 accesări
Fotbaliștii niponi vor înregistra anul viitor a șasea participare consecutivă la un Campionat Mondial de seniori

Naționala de fotbal a Japoniei s-a calificat la Campionatul Mondial de fotbal din 2018, după ce a învins joi Australia cu scorul de 2-0 (1-0), pe teren propriu, la Saitama, în Grupa B a preliminariilor Zonei Asiatice. Golurile echipei antrenate de bosniacul Vahid Halilhodzic au fost înscrise de Takuma Asano (minutul 41 ) și Yosuke Ideguchi (82). „Samuraii albaștri” au obținut astfel a șasea participare consecutivă la CM de fotbal.

Înaintea ultimei etape din Grupa B, Japonia nu mai poate fi ajunsă de a doua clasată, Arabia Saudită, de care o despart patru puncte. Arabia Saudită a fost învinsă marți în deplasare de Emiratele Arabe Unite, scor 1-2. Arabia Saudită va juca marți acasă cu Japonia, iar Australia va primi vizita Thailandei, care este deja eliminată.

Alt rezultat din Grupa B: Thailanda - Irak 1-2. Japonia are 20 de puncte din 9 jocuri și este urmată de Arabia Saudită 16p, Australia 16p, Emiratele Arabe Unite 13p, Irak 8p și Thailanda 2p. A doua clasată va obține și ea calificarea la turneul final, iar echipa de pe locul 3 va trebui să joace două baraje pentru a ajunge în Rusia.

Până acum, pe lângă gazda Rusia, mai sunt sigure că vor juca la turneul final de anul viitor Brazilia, Iran și Japonia.