Juniorii constănțeni, printre protagoniștii Cupei României la lupte

Sport 07 Noiembrie 2016 / 18:27 999 accesări
Podiumul de premiere de la categoria 51 kg, cu Cristina Pintilie (LPS „Nicolae Rotaru” Constanța) pe primul loc și Ana Maria Bunduc (CSȘ Mangalia) pe poziția a treia

În sala „Gheorghe Berceanu“ de la Liceul cu Program Sportiv „Mircea Eliade“ din București a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute Cupa României la lupte pentru juniori. S-a concurat la toate stilurile - greco-romane, libere și libere feminin -, iar sportivii legitimați la cluburi din județul Constanța s-au numărat printre protagoniști.

Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” din Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin) a avut doi medaliați cu aur și ambii sportivi au izbutit performanța de a încheia competiția fără punct tehnic pierdut! Este vorba despre Cristina Pintilie (trei victorii la categoria 51 kg) și Florin Gheorghe (patru victorii la 74 kg, LGR), care au câștigat clar categoriile lor de greutate. A treia medalie a LPS-ului a fost cucerită de Andrei Niculaescu, bronz la 120 kg, LGR.

CS Farul Constanța (antrenor Grigore Gheorghe) a obținut medalii doar la stilul greco-romane, prin Florin Tița (locul 1 la 55 kg), Răzvan Arnăut (locul 1 la 60 kg) și Nicolae Boantă (locul 3 la 74 kg).

Un alt câștigător de categorie este Marius Marin, antrenat la ACS Aurora 23 August de tatăl său, Aurelian Marin, și de Gheorghe Ciupercă. Marin s-a impus la categoria 96 kg, lupte libere.

CSȘ Mangalia (antrenori Marian Oancea și Cornelius Trucmel) a obținut două medalii de bronz la București, prin Ana Maria Bunduc (51 kg) și George Pîrvu (55 kg, LL). De remarcat că Bunduc a revenit în activitate după un an în care s-a aflat în recuperare după o complicată operație la genunchi. Ea a fost învinsă la categoria 51 kg de Cristina Pintilie, scor 6-0.

În fine, CSȘ Medgidia (antrenor Daniel Toader) a cucerit tot o medalie de bronz, prin Gabriela Carazeanu (63 kg).