Juniorul Cristian Pletea, campion european la tenis de masă

Duminică fructuoasă pentru ping-pong-ul constănțean

Sport 23 Iulie 2017 / 19:06 494 accesări
Cristian Pletea a devenit la Guimaraes campion european de juniori, alături de rusul Denis Ivonin (foto: ettu.org)

Constănțeanul Cristian Pletea a fost eroul delegației tricolore la Campionatele Europene de tenis de masă rezervate juniorilor, competiție care s-a încheiat duminică, la Guimaraes (Portugalia). Sportivul legitimat la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” din Constanța a devenit campion european în proba de dublu juniori și a cucerit argintul la simplu, dar a mai obținut și două medalii de bronz, în concursul pe echipe și în proba de dublu mixt, alături de Adina Diaconu.

Cristian Pletea a disputat cele două finale europene duminică după-amiază, în mai puțin de două ore! Mai întâi a câștigat finala de dublu, în care a făcut pereche cu Denis Ivonin (Rusia). Din fericire pentru Pletea, meciul cu Simon Soderlund (Suedia) și Cedric Meissner (Germania) a fost destul de scurt, încheindu-se cu scorul de 3-0 (7, 8, 9). De altfel, cei doi au cedat doar două seturi în competiția de dublu, în șase partide!

România a fost extrem de aproape să-și dispute în familie titlul european la simplu! Pletea l-a învins în semifinală pe suedezul Simon Soderlund cu 4-0 (11-6, 12-10, 12-10, 11-9), în timp ce Ioannis Sgouropoulos (Grecia) a dispus de Rareș Șipoș cu 4-3 (8-11, 11-6, 9-11, 10-12, 11-7, 12-10, 11-4). După cum se vede, Șipoș a condus în semifinală cu 3-1 și a pierdut setul al șaselea în prelungiri!

În ultimul act al probei de simplu juniori, Pletea a încercat să-și „răzbune” colegul de națională, dar nu a reușit, cedând finala după șapte seturi și după ce a salvat două mingi de meci, la 10-8 pentru grec. Scor final: 4-3 (11-9, 10-12, 11-8, 11-9, 7-11, 3-11, 12-10) pentru Sgouropoulos.

Să mai spunem că două jucătoare din Constanța și-au trecut și ele în palmares medalii europene la Guimaraes. Mihaela Plăeașu, de la LPS „Nicolae Rotaru”, a cucerit argintul cu echipa de junioare, iar cadeta Elena-Adriana Zaharia, de la CS Farul, a obținut bronzul la simplu. Celelalte medalii ale delegației noastre sunt cele cucerite de Rareș Șipoș (bronz la simplu juniori) și Adina Diaconu (bronz la simplu junioare).