Kazahstan a eliminat Italia, campioana europeană la futsal!

Fotbal în sală / EURO 2016

Sport 10 Februarie 2016 / 16:07 684 accesări
Printre vedetele naționalei kazahe se numără brazilienii naturalizați Leo și Higuita

Echipa națională de fotbal în sală a Kazahstanului a furnizat, marți seară, cea mai mare surpriză a actualei ediții a Campionatului European de fotbal în sală. Formația învinsă la Călărași cu 6-4 de naționala României, care a ratat calificarea la turneul final pentru că a primit un gol în plus de la Portugalia, a eliminat Italia, campioana en titre, cu scorul de 5-2. În meciul cu Italia de la Belgrad, kazahii au punctat prin Jamankulov (minutul 18 și 47 de secunde), Leo (15,51, 39,37), Iesenamanov (22,51) și Nurgojin (36,30), iar pentru italieni au marcat Fortino (22,21) și Canal (36,24). Kazahstan, calificată în premieră la un turneu final, va juca în semifinale cu Spania, echipă cu șase titluri europene în palmares, ultimul obținut în 2012. Tot marți, Rusia a completat careul de ași după ce a învins Azerbaidjanul cu 6-2. Au înscris Abramov (6,24, 25,40), Romulo (14,59) și Eder Lima (24,57, 38,33, 39,31), respectiv Augusto (7,53, 28,04).

Luni, în primul meci din sferturi, arbitrat de românul Bogdan Sorescu, Serbia a învins Portugalia cu 2-1, prin golurile marcate de Kocici (1,26) și Simici (39,59!!!), în timp ce Ucraina a punctat prin Grițina (23,18). Meciul s-a disputat la Belgrad, în fața a 11.161 de spectatori. Spania, care a ajuns în semifinale la toate edițiile de EURO de până acum, 10 la număr, a dispus de Portugalia cu 6-2, prin golurile marcate de Mario Rivillos (14,59, 39,30), Miguelin (12,39-penalty), Alex (17,40, 34,32) și Raul Campos (22,55), în timp ce pentru lusitani a punctat Ricardinho (22,24, 25,31).

Semifinalele Serbia - Rusia și Spania - Kazahstan sunt programate joi, la Belgrad, de la orele 19.30 și 22.00.