La Londra, Mergea şi Bopanna au câştigat Grupa A

Tenis de câmp / Turneul Campionilor

Sport 19 Noiembrie 2015 / 17:29 604 accesări

Perechea Florin Mergea / Rohan Bopanna (România / India, cap de serie nr. 8) a pierdut joi, cu scorul de 4-6, 6-1, 5-10, în faţa cuplului Simone Bolelli / Fabio Fognini (Italia, nr. 5), în penultima partidă a Grupei A (grupa „Ashe / Smith”) de la Turneul Campionilor, dar s-a calificat în semifinale de pe primul loc al grupei. Având asigurată prezența în penultimul act la Londra, după ce au câştigat primele două meciuri în grupă, Mergea şi Bopanna au început prea relaxaţi partida. Ei au pierdut şapte puncte la rând în startul meciului, primele patru pe serviciul lui Bopanna. Break-ul reuşit le-a fost suficient italienilor pentru câştigarea primului set, cu 6-4, după 30 de minute de joc. În continuare, Mergea şi Bopanna au speculat veriga slabă din jocul adversarilor, serviciul lui Fognini, şi au obţinut două break-uri, punând capăt setului secund în 20 de minute, cu 6-1. Mai atenţi şi mai precişi în super tie-break, italienii s-au impus cu 10-5, după 61 de minute de joc. Aceasta este prima victorie a echipei Bolelli şi Fognini la Turneul Campionilor din acest an, dar ei au părăsit competiţia.

În ultima partidă a Grupei A, americanii Bob şi Mike Bryan, principalii favoriți, vor întâlni joi seară, de la ora 20.00, echipa Jamie Murray / John Peers (Marea Britanie / Australia, nr. 4), într-un meci decisiv pentru stabilirea celei de-a doua echipe calificate în semifinale.

Până în prezent, Mergea şi Bopanna şi-au asigurat 400 de puncte ATP şi un premiu total de 146.000 de dolari şi vor juca, sâmbătă, în semifinalele turneului găzduit de O2 Arena din Londra.

Florin Mergea participă în premieră la Turneul Campionilor. Bopanna este pentru a treia oară la finala sezonului, iar în 2012 a pierdut în ultimul act, când era în echipă cu compatriotul său Mahesh Bhupathi.

Vineri se vor încheia şi partidele din Grupa B (grupa „Fleming / McEnroe”): Horia Tecău / Jean Julien Rojer (România / Olanda, nr. 2) - Pierre-Hugues Herbert / Nicolas Mahut (Franţa, nr. 6), de la 20.00, şi Ivan Dodig / Marcelo Melo (Croaţia / Brazilia, nr. 3) - Marcin Matkowski/Nenad Zimonjici (Polonia / Serbia, nr. 7), de la ora 14.00.

În funcţie de aceste rezultate, va fi cunoscut clasamentul grupei. Cu două victorii obţinute din două meciuri, Tecău şi Rojer sunt siguri de calificarea în semifinale, însă nu şi de locul pe care îl vor ocupa, 1 sau 2.

În penultimul act, vor evolua locul 1 din Grupa A cu locul 2 din Grupa B şi locul 1 din Grupa B cu locul 2 din Grupa A.