Larisa Iordache, medalie de aur la Taipei!

Sport 22 August 2017 / 16:05 1835 accesări

Sportiva română Larisa Iordache a cucerit medalia de aur la individual compus, marți, în concursul de gimnastică artistică din cadrul celei de-a 29-a ediții a Universiadei de vară, de la Taipei (Taiwan).

Iordache a fost a doua după calificări, cu 55,700 puncte, dar a ocupat primul loc în finală, cu un total de 56,750 puncte: 14,400 la sărituri, 14,300 la paralele, 14,000 la bârnă și 14,050 la sol. Medalia de argint a revenit japonezei Asuka Teramoto, cu 55,650p, iar pe treapta a treia a podiumului a urcat canadienca Elisabeth Black (lider după calificări, cu 56,050p), cu 54,950p.

În vârstă de 21 de ani, Larisa Iordache a fost port-drapelul delegației României la ceremonia de deschidere a competiției, desfășurată sâmbătă.

Larisa Iordache a adus astfel prima medalie echipei României la Taipei și va concura miercuri în finalele pe aparate, la paralele, bârnă și sol. Larisa Iordache mai are în palmares o medalie de bronz la Jocurile Olimpice din 2012 (cu echipa), două medalii de argint (individual compus, sol) și două de bronz (individual compus, sol) la Campionatele Mondiale, cinci medalii de aur (două cu echipa, două la sol, unul la bârnă), cinci de argint (două la bârnă, individual compus, sărituri și sol) și două de bronz (sărituri și bârnă) la Campionatele Europene.