Luptătoarea Amalia Rătunzeanu, vicecampioană națională de junioare 3

Cluburile din Constanța au cucerit 17 medalii la CN de lupte libere pentru juniori 3 și juniori 4

Sport 26 Octombrie 2017 / 17:52 740 accesări
Amalia Rătunzeanu (LPS „Nicolae Rotaru”) pe locul 2 al podiumului de premiere (în fața sa, așezat, antrenorul Ioan Giuglea)

La Cluj, în sala de sport a Armatei, s-au desfășurat la sfârșitul săptămânii trecute Campionatele Naționale de lupte libere pentru juniori 3 și juniori 4, competiție la care au participat peste 500 de copii, fete și băieți cu vârsta între 11 și 15 ani, din toată țara. Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea, Valentin Dobrin și Valentin Ștefan) a participat cu patru fete, iar cea mai bună evoluție a avut-o Amalia Rătunzeanu, care a devenit vicecampioană națională la categoria 56 kg, junioare 3. La aceeași categorie, Florentina Badea a ocupat poziția a 5-a, iar Maria Nechita s-a clasat pe locul 7. „Amalia a fost nevoită să slăbească destul de mult și a cam fost sleită de puteri. Culmea, dacă rămânea la categoria 60 kg lua aurul, dar acolo valoarea adversarelor a fost mai slabă”, a declarat Ioan Giuglea.

Antrenorul de la LPS a mai anunțat că unul dintre sportivii săi, Florin Ghiorghe, participă săptămâna aceasta la Jocurile Balcanice pentru juniori, care au loc în Turcia, la Bursa. „Florin a participat la o selecție care să-l desemneze pe reprezentatul României la categoria 74 kg, lupte greco-romane. Au participat trei sportivi, iar el s-a clasat pe primul loc, urmat de Boantă de la Farul și de Agache de la Suceava, care s-au pregătit la lot în toată această perioadă. Chiar dacă nu prea i-a convenit antrenorului de la lot, a fost nevoit să-l ia pe Florin Ghiorghe la Balcaniadă. Din câte am înțeles, federația a decis ca și Boantă să facă deplasarea”, a precizat Ioan Giuglea.

Rezultate foarte bune au mai obținut la Cluj și tinerii luptători din sudul litoralului. De la CS Poseidon Limanu-2 Mai (antrenor Cornel Trucmel), Cătălina Goja (26 kg J4), Alexandra Voiculescu (28 kg J4), Delia Voiculescu (30 kg J4) și frații gemeni Mihail și Gabriel Caraciobanu (ambii pe primul loc la categoria 38 kg J3) au devenit campioni naționali, Răzvan Ioniță (66 kg J3) a luat argint, iar Cosmin Nuică (55 kg J3) și Loredana Predică (48 kg J4) au cucerit medalii de bronz.

CSȘ Mangalia (antrenor Marian Oancea) a luat aur prin Ana-Maria Pîrvu (48 kg J3) și Daniel Sandu (38 kg J4), respectiv bronz prin Răzvan Stoica (50 kg J4) și Denis Chirică (66 kg J4).

Aurora 23 August (antrenor Aurelian Marin) s-a întors acasă tot cu patru medalii: aur pentru Ionuț Sandu (55 kg J4) și Gabriela Cuc (47 kg J4), argint pentru Adriana Gheorghete (66 kg J4) și bronz pentru Valentin Rusu (29 kg J4).

În clasamentul general pe medalii, CS Poseidon Limanu - 2 Mai s-a clasat pe locul 2 la junioare IV şi pe locul 3 la juniori III.